Ankara Dikmen Kürtaj

kürtaj ankara

Ankara Dikmen Kürtaj

Anne adayı bireyin yaşamını tehlikeye atan veya istenmeyen hamilelik durumlarının sona erdirilmesi işlemine ‘’kürtaj’’ denmektedir. Türkiye’de yasalar dahilinde kürtaj Ankara işlemi yapılmaktadır. Hem anne-baba adayı çiftin hem de kalp atışına sahip olan her bir fetüsün yasalar çerçevesinde belirlenen hakları daimi olarak garanti altındadır. Kürtaj işlemi isteğe bağlı olarak gerçekleştirilmektedir ve gebeliğin onuncu haftasına kadar yapılmaktadır. Eğer bir çift kürtaj işlemine başvuruyorsa çiftlerden her birinin onayı ve imzasının olması lazımdır. Bununla birlikte, bekar bir anne adayı birey, kürtaj işlemini gerçekleştirmek istiyorsa yalnızca kendi onayı ve imzası yeterlidir. Bu yazıda, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Volkan Kurtaran’ın ‘’kürtaj’’ üzerine yapmış olduğu incelemeleri okuma fırsatına erişip ‘’kürtaj nedir, kürtaj fiyatları dikmen, kürtaj dikmen, gebelik sonlandırma, kürtaj olmak için gerekli şartlar nelerdir ve kürtaj nasıl yapılır?’’ gibi birçok sorunun da cevabına ulaşabileceksiniz.

Kürtaj Nedir?

Kürtaj, küretaj kelimesinden gelmek ile birlikle kazımak anlamındadır. Kürtaj işlemi, gebeliğin sonlandırılması için gerçekleştirilmektedir. Halk içerisinde kürtaj işlemine ‘’bebeği veya çocuğu aldırmak’’ denmektedir. Kürtaj işlemi, anne adayının rahminin içerisinde oluşan ve konumlanan hamilelik unsurunun yani materyallerin belirli yöntemler aracılığıyla jinekolog (kadın doğum uzmanı) tarafından vajenin (vajinanın) dışarısına alınmasıdır.

Kürtaj Dikmen Neden Yapılır?

Çiftlerin ve bekar anne adaylarının istenmeyen hamilelik durumunu sonlandırması konusunda işlem hakkı, yasal bir hak olmak ile birlikte gebeliğin onuncu haftasına kadar geçerlidir. Kürtaj işlemi, anne karnındaki bebekte oluşan anomaliler ya da düşük yapılmasının neticesinde yapılabilmektedir. Eğer anne karnındaki bebek hastalıklı ise ya da engelli doğacağı kesin ise evli çiftlere gebelik sürecinin onuncu haftasından sonraki zaman dilimlerinde de kürtaj işleminin gerçekleştirilmesi adına izin verilmektedir.

Hamilelik sürecinin izlenmesi için doktor muayenesine giden ve riskli gebeliğe sahip olan anne adayının karnındaki bebeğin kalbinin atmaması durumunda anne adayına doktoru tarafından kürtaj işlemi yapılabilmektedir. Bu sebepten ötürü, gebeliğin hangi haftası içerisinde olunursa olunsun bebeğin ölmesi ya da gelişme sürecinin olması gerekenden oldukça yavaş seyir etmesi durumlarında kürtaj işlemlerine başvurulabilmektedir.

Yasalar çerçevesinde anne adayının hayatı fetüsün hayatından daha öncelikli olan bir konumda bulunmaktadır; çünkü anne adayının hayatını kaybetmesi ile birlikte bebek de yaşamını yitirmektedir. Bu noktadan hareketle kürtaj işlemi, anne adayı bireyin hayatını tehdit eden unsurların mevcut olmasından dolayı sıklıkla uygulanmaktadır. Vajinal kanamanın fazla olması, servikal internal oks kapalı olsa dahi anne adayı bireyinin hayatı adına bir tehlike teşkil ediyorsa anne adayı bireye kürtaj yapılmaktadır.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Ebeveyn adayı çift, kürtaj dikmen işlemine karar vermiş ise kürtaj işleminin yapılabilmesi adına çiftin yazılı onayları ve imzaları gerekmektedir. Bununla birlikte, bekar bir anne adayının kürtaj işleminin gerçekleştirilebilmesi için sadece kendinin yazılı onayı ve imzası yeterlidir. Kürtaj işlemi için yasalar çerçevesinde belirlenen sürenin aşılmaması elzemdir. Bunun yanında, anne adayı, belirlenen yasal süreyi aşmışsa lakin kürtaj olmak için belirtilmiş olan spesifik şartları sağlıyorsa doktorunun kararı ve onayı ile birlikte kürtaj işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Kürtaj olmaya karar veren birey, doktoru tarafından psikolojik olarak da kontrol edilmelidir. Dolayısıyla, bireyin kürtaj işlemi için hazır ya da işlemin gerçekleştirilmesi noktasında emin olmaması durumunda doktor tarafından kişinin kürtaj işlemini tekrar düşünmesi önerilebilmektedir. Geri dönülmesi imkansız bir işlem olan kürtaj işlemi için kişinin kararının net olması elzemdir.

Dikmen Kürtaj Fiyatları 2019

Kürtaj işlemine engel olan bir nedenin bulunmaması dahilinde anne adayına genel ya da lokal anestezi uygulanmaktadır. İşlem, jinekoloji masasında yapılmaktadır ve anestezi sayesinde kürtaj işlemi sırasında hasta ağrı hissetmemektedir. Gebeliğin sonlandırılması işlemi olan kürtaj, yaklaşık olarak 15 ila 20 dakika içerisinde gerçekleştirilmektedir. ‘’Vakumla kürtaj (vakum aspirasyonu)’’ işleminin yapılması durumunda, anne adayının rahminin düz bir şekle kavuşması adına rahim ağzını genişletici aletler kullanılmaktadır. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra kürtaj işlemine başlanılmaktadır. Negatif basınç vakum ile ‘’hamilelik unsuru (materyali)’’nun vajinanın dışına çıkarılması karmen enjektörünün rahme iletilmesinin ardından gerçekleşmektedir. Kürtaj işleminin bitirilmesi, doktorun işlem yapılan bölgede hamilelik unsurunun (materyalinin) kalmadığına emin olmak için işlem yapılan bölgeyi ultrason ile kontrol ettikten sonra gerçekleşmektedir.

Kürtaj Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kürtaj, küretaj kelimesinden gelmek ile birlikle kazımak anlamındadır. Kürtaj işlemi, gebeliğin sonlandırılması için gerçekleştirilmektedir.

Kürtaj fiyatları gebeliğinizin haftasına göre belirlenmektedir. En doğru bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.

Yaklaşık olarak 5-15 dakika arasında bir süre almaktadır.

Kürtaj işlemi takip eden 1 hafta 10 günlük süreçte hastanın tekrar kontrole gelmesi gerekmemektedir.

Çocuk aldırma amacıyla yapılan kürtajlarda, yasal izin 10 haftaya kadardır.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi