Genital Estetik Ameliyatları

Genital Estetik Ameliyatları

Günümüz dünyasında özellikle kadınlar açsısından estetik görünüm çok önemlidir. Genital estetik, kadın bireylerin en fazla tercih ettiği estetik dalıdır. Genital estetik ameliyatları, genital bölgedeki görüntü ve işlev sorunlarını çözüme kavuşturmaktadır. Bu yazıda, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Volkan Kurtaran’ın genital estetik ameliyatları üzerine yapmış olduğu incelemeleri okuma fırsatına erişebileceksiniz.

Genital Estetik (Genitoplasti) Nedir?

Vajina kısmındaki görüntü, cinsel hayatı olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bununla birlikte vajinanın işlevlerini yerine getirememesi durumu da cinsel yaşamı olumlu ya da olumsuz olarak etkiler. Vajen yani vajina bölgesinde kadın bireyi veya kadın bireyin partnerini rahatsız eden bir görüntü ve işlevselliğin olmaması mevcut ise bu durum cinsel ilişkide bulunulmasına negatif etki yapmaktadır. Bu sorunların çözümü adına genital estetik operasyonlarına başvurulmaktadır.

Genital Estetik Operasyonlarının Riskleri Nelerdir?

Bir kadın vücudunda tehlikeye en çok açık olan bölge vajinadır. Dolayısıyla, genital estetik operasyonları yapılmadan önce hiçbir sorunun görülmemesi için doktor tarafından hastanın antibiyotik kullanması sağlanabilmektedir. Sistit vb. durumların olması halinde genital estetik operasyonları gerçekleştirilmemektedir. Operasyon yaptırılmadan evvel hastanın jinekoloji muayenesinden geçmesi elzemdir. Steril bir ortamda gerçekleştirilmeyen genital estetik operasyonunun ardından enfeksiyon riski bulunmaktadır. Bu sebepten ötürü, güvenli olmayan hiçbir yerde bu tarz operasyonların yaptırılmaması lazımdır. Genital estetik operasyonları esnasında ortaya çıkabilecek olası komplikasyonların önlenmesi amacıyla hastanın doktoruna kullandığı ilaçlarını, sahip olduğu alerji ile kronik rahatsızlıklarını kesinlikle operasyon yapılmadan evvel bildirmesi gerekmektedir.

Genital Estetik Operasyonlarını Gerektirecek Durumlar Nelerdir?

Genital estetik operasyonları, kişiyi psikolojik ve sosyolojik açıdan pozitif anlamda etkilemektedir. Bununla birlikte operasyonlar aracılığıyla cinsel hazzın tekrar alınması sağlandığı için boşanmaların da önüne geçilmektedir. Vajinanın doğuştan olmadığı durumlarda vajinanın oluşturulması, genetik ve hormonal rahatsızlıklardan doğan karışık genital görüntünün düzenlenmesi, iç ile dış dudakta meydana gelen sarkıklık, şekilsizlik, eşitsizlik vb. durumların giderilmesi, doğumun ardından vajinada oluşan tahribatın düzeltilmesi, yaşa bağlı olarak da gelişen genişlik ile sarkıklık şikâyetlerinin çözümlenmesi ve genital organların karşı cinse dönüştürülmesi amacıyla kişinin isteği doğrultusunda genital estetik operasyonları yapılmaktadır.

Labioplasti

Labioplasti, labium minöre olarak da anılmaktadır. Labioplasti ameliyatı; iç dudaklarda sarkıklık ve eşitsizlik gibi durumlarda yapılmaktadır. Bununla birlikte 30 ila 45 dakika arasında süren labioplasti ameliyatı; enfeksiyon, kuruluk ve rahat giyinememe gibi sorunlara da son vermektedir.

Vajina Daraltılması

Vajinada bolluğun meydana gelmesi, yaşın ilerlemesi, sıklıkla doğum yapılması, epizyotomi kesileri ve vajina ameliyatları gibi pek çok neden, vajinada genişlemenin meydana gelmesine sebebiyet vermektedir. Vajinanın genişlemesiyle birlikte cinsel hazzın azalması olası bir durumdur. Bu durumun çözümü için vajinoplasti yöntemi tercih edilmektedir. Vajinoplasti yöntemi, vajina daraltma ameliyatıdır. Bu ameliyat sayesinde genişleyen ve gevşeyen dokular çıkarılıp vajina kasları sıkılaştırılmaktadır. Böylelikle, vajina daraltma operasyonu yapılmaktadır.

Klitoris Estetiği

Klitoris, küçük dudakların üst kısmında yer almakta olup sinir noktalarının birleştiği bölgede bulunmaktadır. Klitoris, cinsel birleşme esnasında haz alımı ile doğrudan ilişkilidir ve genital estetik ameliyatlarında oldukça fazla müdahalede bulunan bir bölgedir. Eğer vajina dudakları büyük ve klitorisin üzerine doğru sarkıyorsa kişinin cinsel ilişki esnasında haz duyumu engellenebilmektedir. Cinsel hazzın da arttırılmasını sağlamak hususunda klitoris üzerinde bulunan katlantılar, klitoris estetiği aracılığıyla rahatlıkla alınabilmektedir. Bu duruma ek olarak, klitoris estetiğinin yapılmasının sebebi büyük dudaklar ise operasyon ile birlikte labioplasti ameliyatı da yapılabilmektedir.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi