Kızlık Zarı Nasıl Dikilir

Kızlık Zarı Nasıl Dikilir?

Türkiye de dahil olmak üzere birçok toplumda kızlık zarı, bekaret sembolü olarak kabul edilmektedir. Kızlık zarı fonksiyonel açıdan vücuda hiçbir fayda sağlamamaktadır. Bununla birlikte, cinsel ilişkinin hiç yaşanmadığını temsil etmesinden dolayı kızlık zarı, önemini hala korumaktadır. Bu yazıda, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Volkan Kurtaran’ın kızlık zarı dikimi üzerine yapmış olduğu incelemeleri okuma fırsatına erişebileceksiniz.

Kızlık Zarı Bozulması (Yırtılması) Nasıl Olur?

Kızlık zarı diğer adıyla hymen, ufak çapta düşmeler ya da sürtünme sebebiyle bozulmaz. Bununla birlikte; sert bir cisim veya penis ile kızlık zarı bozulabilmektedir. Vajina kısmına sert bir darbe alınması veya bir takım rahim ameliyatları geçirilmesi neticesinde kızlık zarının bozulması mümkündür. Kızlık zarının zarar görmesi veya bozulması için vajen yani vajina girişinin 1 ila 2 santimetrelik olan bölümüne penis veya sert bir cismin girmesi gerekmektedir. Kızlık zarının kanama miktarı, penisin büyüklüğü veya kalınlığı ile alakalı değildir. Kızlık zarının kanama miktarı, kızlık zarının tipiyle ilgilidir. Dolayısıyla, kanamanın çok fazla olması, genellikle, kızlık zarı yapısının dar olması ile alakalıdır. Bununla birlikte, bazı durumlarda da müdahale gerekebilmektedir.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarının zarar gördüğü veya bozulduğu düşüncesinde olan her bir birey, kızlık zarı muayenesi aracılığıyla kısa sürede kızlık zarının durumunu kesin bir şekilde öğrenebilmektedir. Jinekoloji yani kadın doğum uzmanları tarafından yapılan kızlık zarı muayenesinde, kızlık zarı yalnızca göz ile incelenmektedir. Muayene sırasında hastanın vajina dudakları elle kenara çekilip kızlık zarı kontrolü yapılmaktadır. Kızlık zarı muayenesi esnasında vajinaya hiçbir alet sokulmadığından ötürü kızlık zarının yırtılması kesinlikle söz konusu değildir.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Toplum baskısı da dahil olmak üzere birçok farklı nedenden ötürü, kadın bireyler, kızlık zarı dikimi operasyonuna oldukça fazla başvurmaktadır. Kızlık zarı dikimi; zar diktirmek, kızlık zarı tamiri, kızlık zarı onarımı ve kızlık zarı dikimi gibi farklı tabirler ile de ifade edilmektedir. Kızlık zarı dikimine tıp literatüründe himenoplasti denmektedir. Kızlık zarı dikimi ile birlikte kızlık zarının bozulmadan önceki ilk formuna döndürülmesi hedeflenmektedir. Kızlık zarı dikimi ikiye ayrılmaktadır: Kalıcı kızlık zarı dikimi (Flep Himenoplasti) ve geçici kızlık zarı dikimi. Kalıcı kızlık zarı dikimi yani flep himenoplasti, kızlık zarını diktirdikten sonra uzun bir süre boyunca cinsel ilişkide bulunmayacak olan kadın bireyler için yapılmaktadır. Geçici kızlık zarı dikiminde ise kızlık zarı dikiminin ardından maksimum 7 ila 10 gün sonra atılan dikişler eriyecek ve kendiliğinden kanama meydana gelecektir. Bu sebepten ötürü, kızlık zarını diktirecek kişi için hangi işlem uygun ise uygulanacak yöntemin kesinleştirilmesi gerekmektedir. Kızlık zarı muayenesinin yapılmasından sonra lokal veya genel anesteziyi engelleyebilecek herhangi bir durum mevcut değilse kızlık zarı dikimi operasyonu yapılmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?

Kızlık zarı dikimi ile birlikte bir takım konulara dikkat edilmesi elzemdir. Kızlık zarı dikiminin ardından dikkat edilmesi gereken noktalar arasında operasyon sonrasındaki ilk gün duş almamak ve banyo yapmamak, vajinal duş veya küvette duş vb. alışkanlıkları ertelemek, ortak kullanılan tuvaletlerin kullanılmamasına özen göstermek, denize ve havuza en az bir hafta boyunca girmemek, pamuklu iç çamaşırı tercih etmek ve dar pantolon giymemek yer almaktadır. Operasyon sonrasında hastanın doktor tarafından verilen doku dezenfektanı ve kremleri kesinlikle kullanması gerekmektedir. İyileşme sürecinin birinci haftasında günde iki defa alınması önerilen ilaçlara ek olarak antibiyotik kullanımı da göz önünde bulundurulmalıdır.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi