Bakirelerde Jinekolojik Muayene

Jinekolojik Muayene

Jinekolojik rahatsızlıklar her zaman cinsel yolla bulaşmayabilir. Aktif cinsel hayatı olan kişilerin cinsel hastalıklara yakalanma ihtimali daha fazladır, fakat hiç cinsel birliktelik yaşamamış kişiler de jinekolojik hastalıklara yakalanabilir. Kadınlar açısından bakacak olursak, hiç cinsel birliktelik yaşamamış bakire kadınların da jinekolojik rahatsızlıklara yakalanma ihtimali vardır.

Bakirelerde Jinekolojik Hastalıklar

Bakire kadınların yaşadığı jinekolojik problemler arasında ağrılı adet görme, adet düzensizlikleri, vajinal akıntılar ve kasık ağrıları gibi rahatsızlıklar yer almaktadır.

Bakirelerde Jinekolojik Muayene

Jinekolojik muayenelerde genellikle spekulum ve transvaginal ultrason denen cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazlar rahmi ve vajinayı görüntülemeye olanak sağlar. Fakar bakire kadınların jinekolojik muayenesi esnasında bu cihazlar kullanılamamaktadır. Bakire kadınların rahim ve yumurtalıklarında oluşabilecek problemlerin gözlemlenmesi için transabdominal ultrason cihazı kullanılmaktadır. Ayrıca, elle muayene yöntemi için bakire kadınlarda rektal tuşe kullanılabilir.

Vajinal akıntı rahatsızlıklarında ise kızlık zarına zarar vermeden, küçük bir çubuk yardımıyla vajina bölgesinden örnek alınabilir.

Bakireler de Jinekolojik Muayene Olabilir!

Hiç cinsel ilişkiye girmemiş bakire kadınlar da jinekolojik muayene olabilir. Normal muayenenin aksine bu kişilerde alternatif yöntemler kullanılır. Muayene aşamasına geçmeden doktor mutlaka hasta ile konuşmalı, bu konuyu açıklığa kavuşturmalıdır.