Vajinismus Tedavisi Ankara

Vajinismus tedavisi Ankara, vajina girişinin çevresinde bulunan kasların istemsiz olarak kasılması durumunda cinsel ilişkinin ağrılı ya da imkansız bir hale gelmesine vajinismus denmektedir. İstem dışı oluşan spazm, vajina girişini kapatıp cinsel ilişkiyi imkansız bir hale getirmektedir. Spazmın devam ettiği durumlarda ağrı meydana gelmektedir. Vajinismus değişik biçimlerde görülebilmektedir.

Vajinismus, bazı durumlarda yalnızca cinsel ilişki sırasında oluşabilmektedir. Bununla birlikte bu hastalar, doktor muayenesi ve tampon koyma esnasında herhangi bir sorun ile karşılaşamayabilirler. Bazı hastalarda ise hiçbir nesnenin girişi mümkün olamayabilir. Bazı durumlarda da kısmi olarak penisin girişine izin verilmektedir, lakin, cinsel ilişki süreci ağrılı olmaktadır. Çoğu kadın birey için vajina kaslarının istemsiz ve bilinçsiz olarak kasılması bir sürprizdir. Kadın birey, cinsel istek duymasına rağmen ilişki gerçekleşemez. Bu istemsiz ve bilinçsiz reaksiyonun kaynağında değişik, doğru ve sağlıklı olmayan cinsel mesajların bilinçaltına yerleşip vajina çevresinde yer alan kasları bir refleks olarak kasması yatmaktadır. Bu mesajların temelinde ağrı ve gebelik korkusu, yetersiz seks eğitimi, cinsel kötü kullanım (abuse), evde şiddet ortamının olması, aile korkusu, aşırı tutucu eğitim, tıbbi ya da fiziksel durumlar, aşırı heyecan ve güvensizlik gibi birçok sebep yer almaktadır.Vajinismus tedavisi Ankara için bize ulaşabilirsiniz.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, psikolojik kökenli bir rahatsızlıktır. Bununla birlikte, vajinismus, çok nadiren de olsa iç ve dış cinsel organların enfeksiyon kapması ya da bu organlarda yara oluşması vb. nedenlere bağlı olarak da oluşabilmektedir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Kişinin psikolojik yapısının oluşumunda genetik mirası, geçirdiği hastalıklar, ebeveynlerinin karakter yapısı, hayatın içinde yaşanmış kişisel travmalar, sosyal ve kültürel çevrenin etkisi, ekonomik koşullar, sosyal felaketler ve eğitim gibi pek çok etmenin vajinismus belirtileri olarak vajinismus sorununa neden olduğu gözlemlenmektedir.

Vajinismus Tipleri Nelerdir?

Daha önce cinsel ilişkide bulunmuş ya da bulunmamış her bir kadın bireyin vajinismus olma ihtimali bulunmaktadır. Kas kasılması sebebiyle daha önce her daim ağrılı cinsel ilişkisi olan tiplere primer vajinismus denmektedir. Primer vajinismus, cinsel ilişki esnasında ya da ilk jinekolojik muayenede ortaya çıkmaktadır. Sekonder vajinismus ise, daha önce normal ve ağrısız cinsel ilişkinin olup sonraki dönemlerde vajinismusun ortaya çıkmasıdır. Bazı durumlarda, sekonder vajinismus sahibi olan hastaların travmaları ve cerrahi işlem sonrası primer problemleri tamamen ortadan kalksa bile cinsel ilişkide bulunamayabilirler.

Vajinismusun Görülme Sıklığı Nedir?

Vajinismusun görülme sıklığı tam anlamıyla bilinmemek ile beraber yüzde 10’luk bir orana sahip olduğu tahmin edilmektedir. Bu durumun tahmine dayanmasının en önemli sebebi; çiftlerin vajinismus Ankara konusunda utanç duyup yaşadıkları sorunu gizli tutmasında yatmaktadır. Bu gizli tutum, çiftlerin tıbbi yardım almalarını geciktirip tedaviyi de zorlaştırmaktadır.

Vajinismus Tanısı 

Hastaya uygun tedavinin planlanması adına, ağrılı cinsel ilişkiye sebebiyet veren diğer tıbbi ve fiziksel koşulların ekarte edilmesi elzemdir. Vulvodiniya/vestibulodiniya, pelvis iltihabı hastalıkları (PID), yumurtalık yani over kisti, mesane ya da idrar yolları enfeksiyonları, vajina atrofisi, vajina kuruluğu, vajina prolapsusu, rijit ya da kalın hymen, doğum travması, vulva kanseri, vajina enfeksiyonları, derideki hastalıklar (Lichen skleroz, ekzema, sedef vb.) ve eklemleri tutan ve eklem hareketlerini kısıtlayan romatizma hastalıkları; ağrılı cinsel ilişkiye sebebiyet veren durumlar arasında yer almaktadır.

Vajinismus Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Her insan özel ve özneldir. Dolayısıyla her bir birey için uygulanacak vajinismus tedavisi farklıdır. Vajinismus tedavisi yöntemi, hastanın ihtiyacına göre belirlenmektedir. Hastaya duygularına göre yaklaşılmalıdır ve hastanın korktuğu bir şeyi yapması, duygusal olarak hazırlanılmadan asla istenmemelidir. Aksi takdirde, hasta kırılıp tedaviyi bırakabilmektedir. Bazı hastaların tedavisi için yalnızca bilgi ve telkin yeterli iken bazılarında da davranışsal tedavi uygulanmaktadır. Bazı hastalar için de çocukluk dönemi ve ebeveynleri ile ilişkilerini içeren dinamik denilen tedavi yöntemi tercih edilmektedir. Bununla birlikte bazı hastalara karma bir tedavi yöntemi uygulanabilmektedir.

Vajinismus Tedavisi Yöntemleri

Hymen’in alınması, psikoterapi, botoks uygulanması, vajinal dilatatörler ve egzersizler; vajinismus tedavi yöntemleri arasındadır. Egzersizler arasında kegel egzersizleri, solunum egzersizleri ve gevşeme egzersizleri yer almaktadır. Kegel egzersizleri, pelvik tabanı (pubococcygeus) kaslarını güçlendirip kontrol etmek amacıyla önerilmektedir. Solunum egzersizleri ise solunumu kontrol etmeye yöneliktir. Vücut kaslarının bütününü gevşetmeye yönelik egzersizler ise gevşeme egzersizleridir. Chlostridium botolinum olarak adlandırılan bakteriden oluşan toksin botokstur. Botoks enjekte edildiği kaslarda kısmi felç oluşturup hastanın gevşemesini sağlamaktadır. Botoks etkisini kas ile sinir bileşkelerindeki kas kasılmasını mümkün kılan asetilkolin maddesi üzerinden sağlamaktadır. Botoks uygulaması, vajinismuslu kadınlar için genel anestezi altında yapılmaktadır ve uygulamanın etki süresi 2 ila 6 ay arasında değişmektedir. Etkinin ortadan kalkmasıyla birlikte vajinismus tekrar oluşabilmektedir. Bunlara ek olarak çeşitli boyutlarda vajinal dilatatörlerin kullanımıyla kendi kendine gevşeme yöntemi sağlanabilmektedir.

Ankara Vajinismus Tedavisi Fiyatları

Vajinismus tedavisi Ankara fiyatları illere göre ve doktorun tecrübesine göre değişiklik göstermektedir. Vajinismus tedavisi fiyatları 2021, 2022 için kliniğimiz arayabilir vajinismus ücretleri hakkında detaylı bilgi ve randevu alabilirsiniz. Toplumun yüzde 10’unda görülen vajinismus tedavisi, vajinismus terapisi, vajinismus nedir, vajinismus belirtileri, vajinismus nedenleri, vajinismus tanısı gibi tüm sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.