Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi Ankara

Hem Türkiye hem de dünya üzerindeki birçok toplumda hala önemli olarak sayılan ‘’kızlık zarı (hymen)’’, hiç cinsel ilişkide bulunmamış olmayı ya da kadın bireyin namuslu olduğunu simgelemektedir. Bu durum, toplumsal baskıyı meydana getirmektedir. Kızlık zarı esnek olabilir veya hiç olmayabilir. Bundan dolayı, ilk cinsel birliktelikte ‘’kızlık zarı kanaması’’ görülemeyebilir. Dolayısıyla, kızlık zarının kanamaması durumunu namussuz olmaya veya daha önce cinsel ilişkide bulunulmuş olmasına dayandırmak kesinlikle doğru değildir; çünkü vajinanın sert bir darbe alması neticesinde bile kızlık zarının bozulması veya zarar görmesi mümkündür. Bu yazıda, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Volkan Kurtaran’ın ‘’kızlık zarı dikimi Ankara’’ üzerine yapmış olduğu incelemeleri okuma fırsatına erişebileceksiniz.

Kızlık Zarı Nedir ve Tam Olarak Nerede Bulunmaktadır?

Kızlık zarı, vajen (vajina) girişinin 1 ila 1,5 santimetre iç kısmında yer almaktadır. Oldukça ince bir yapıda olan kızlık zarı esneyebilme özelliğine sahiptir. Anatomik veya fizyolojik açıdan bilinen hiçbir işlevi bulunmayan kızlık zarı, tarihin her döneminde bekareti sembol etmiştir. Vajinanın hemen girişinde konumlanmış olan kızlık zarı, küçük dudaklara bağlıdır. Kızlık zarı, çocukluk döneminde daha kalın ve sert bir yapıya sahiptir; kadınlık hormonlarının salgılanması ve artmasıyla birlikte değişime uğramaktadır. Kızlık zarı (hymen) östrojen hormonu sayesinde esnek bir yapıya dönüşmektedir ve belirli bir zaman doğrultusunda cinsel ilişkiye girilmesi adına uygun bir forma ulaşmaktadır. Her bir kadında kızlık zarının yapısı farklıdır; çünkü genetik faktörlerden dolayı her bir birey, farklı anatomik ve fizyolojik yapılara sahiptir. Bu noktadan hareketle, birbirinden değişik kızlık zarları bulunmakta olup her bir kızlık zarı farklı özellikler sergilemektedirler. Kızlık zarının yırtılması veya zarar görmesinin ardından kanamanın tekrar olması isteniyorsa kızlık zarı dikimi operasyonuna başvurulmaktadır; çünkü kızlık zarının bozulmasıyla birlikte bir sonraki cinsel ilişkide kanama tekrar meydana gelmeyecektir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Ankara

Kızlık zarı dikimi Ankara işlemleri kalıcı veya geçici olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleştirilmektedir. Kızlık zarı dikimi, hastanın ve doktorunun belirlediği bir günde veya saatte yapılabilmektedir. 18 yaşında ve 18 yaşının üzerinde olan tüm kadın bireyler, kızlık zarı dikimini yaptırabilmektedirler. Lakin, 18 yaşından küçük olan bireylerin yasal ebeveynlerinin onayı ve izni doğrultusunda kızlık zarı dikimi yapılmaktadır. 18 yaşının altında olan bireyler ve bu bireylerin yasal ebeveynleri, kızlık zarı dikimi işlemi için birlikte müracaat etmelidir. ‘’Flep yöntemi’’nin, evlenmeden veya cinsel birleşme gerçekleşmeden uzun bir süre önce yapılması önerilmektedir. Flep yöntemiyle yapılan kızlık zarı dikimi, yapay bir kızlık zarının oluşturulması anlamına gelmektedir. Flep yöntemi, kızlık zarı onarımında kalıcı ve güvenilir bir yöntemdir. Bu yöntem ile yapılan kızlık zarı dikiminin ardından kanama, orijinal kızlık zarı ile kıyaslandığında daha yüksek bir ihtimale sahiptir. Evlenmeden veya cinsel ilişkide bulunulmadan önce yapılmadan yapılan kızlık zarı dikimine ‘’geçici kızlık zarı dikimi’’ denmektedir. Geçici kızlık zarı dikiminde 2 ila 3 günün veya en fazla 1 haftanın ardından atılan dikişler kendiliğinden erir ve kanama olasılığı oldukça azalır. Bu nedenden ötürü, kızlık zarı dikiminden hemen sonra cinsel ilişkiye girilmesi söz konusu ise geçici kızlık zarı dikimi tercih edilmektedir.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi