Kızlık Zarında Doğal Çentik

Bazı kızlık zarlarının yapısında, tabana kadar ulaşmayan doğuştan gelen çentikli yapılar vardır. Bu tür çentikler yırtılma olarak görülmez. Kızlık zarında doğal çentik bulunanlar da çekinmeden kızlık zarı dikimi yaptırabilirler.

Kızlık zarında doğal çentik görülmesi ihtimali yaklaşık %20’dir. Kızlık zarı boyunca yer alan bu çentiklenmeler yırtılma olarak kabul edilmez ve kişinin bekaretini etkilemez.

Kızlık Zarında Doğal Çentik Nedir?

Kızlık zarı vajinanın girişinde yer alan, ince yapılı vajinal bir dokudur. Ortasında, adet döngüsünde ortaya çıkan kanın atılmasını sağlayan bir boşluk bulunur. Kızlık zarında ortaya çıkan yırtılma, zedelenme ve çentikler bu boşluğun oranına göre değerlendirilmektedir.

Genellikle tabana kadar inen bütünsel bozulmalar için yırtık ifadesi kullanılır ve kızlık zarının yırtıldığı, bozulduğu kanısına varılır.

Kızlık Zarında Çentik Olması Zarın Yırtıldığı Anlamına Gelir mi?

Kızlık zarında sonradan gelişen travmalara bağlı olarak veya nadiren de olsa doğuştan gelen ve tabana kadar inmeyen yırtık, çentik gibi yapısal bozulmalar olabilir. Bunlar yarım yırtık olarak tanımlanmaktadır. Bu tür yapısal bozulmalarda kızlık zarının bütünlüğü zarar görmediği için kızlık zarı yırtılmış sayılmaz.

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Kızlık zarı dikimi, bütünlüğü bozulmuş olan kızlık zarının cerrahi teknikler kullanılarak onarılması işlemine verilen isimdir. Kızlık zarı dikiminden sonra gerçekleşen ilk cinsel birleşmede kanama olur.

Geçici ve kalıcı olmak üzere iki çeşit kızlık zarı dikimi yöntemi vardır. Kalıcı kızlık zarı dikiminde yeniden kızlık zarı yapısı oluşturulurken, geçici kızlık zarı dikimi yönteminde sadece hasarlı kısımlar onarılmaktadır.

Kızlık zarı dikimi yaptıran kişi genital estetik, kürtaj gibi jinekolojik müdahaleleri hiçbir sıkıntı olmadan gelecek yaşantısında yaptırabilmektedir.