Kızlık Zarı Muayenesi Ankara

Kızlık zarı, ataerkil toplumlarda namusun ve bekaretin simgesi olarak görülmekte olup önemini hala korumaktadır. Kızlık zarı muayenesi aracılığıyla kızlık zarının çeşitli sebeplerden ötürü zarar gördüğünü düşünen kişiler, kızlık zarına zarar gelip gelmediğini öğrenebilmektedirler. Kızlık zarı muayenesi; bekâret kontrolü, kızlık kontrolü, bekâret testi, kızlık testi ve hymen testi veya muayenesi olarak da bilinmektedir. Kızlık zarı muayenesi, jinekolojik muayene çeşitlerinden birisidir ve yalnızca gözlem ile gerçekleştirilmektedir. Bu yazıda, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Volkan Kurtaran’ın kızlık zarı muayenesi üzerine yapmış olduğu incelemeleri okuma fırsatına erişip kızlık zarı nerededir, kızlık zarı muayenesini kimler yapar, kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır, kızlık zarı muayenesi kayıtlara geçer mi? gibi birçok sorunun da yanıtını bulabileceksiniz.

Kızlık Zarı Muayenesi (Bekaret Testi) Nedir?

Kızlık zarı muayenesi (diğer adıyla bekaret testi), kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını anlamak amacıyla yapılan muayenedir. Kızlık zarı, vajinanın hemen girişinde (1 ila 1,5 santimetre derinliğinde) konumlanmıştır ve yaklaşık olarak 2 ila 2,5 milimetre inceliğindedir. Elastiki bir forma sahip olan kızlık zarı, ince damarlar ile çevrilidir. Kızlık zarı, cinsel ilişkide bulunulması veya vajinaya sert bir cismin girmesi neticesinde kanamaya başlamaktadır. Bununla birlikte, vajinanın sert bir darbe alması sonucunda da kızlık zarı zarar görebilmektedir. Kızlık zarının hangi oranda zarar gördüğü veya tekrar kanama olasılığının olup olmadığı kızlık zarı muayenesi sayesinde belirlenmektedir.

Kızlık Zarı Muayenesini (Bekâret Testi) Kimler Yapmaktadır?

Kızlık zarı muayenesi (bekaret testi), jinekolojik muayene aracılığı ile jinekologlar yani kadın doğum uzmanları tarafından yapılmaktadır. Bununla birlikte, adlı tıp hekimleri tarafından da poliklinikte kızlık zarı muayenesi yapılabilmektedir. Lakin, bu istisnai durum yalnızca adli vakanın olması durumunda geçerlidir.

Kızlık Zarı Muayenesi (Bekaret Testi) Kayıtlara Geçer mi?

Kızlık zarı muayenesinin hastanede yapılması durumunda muayene kayıt altına alınmaktadır. Lakin, muayene olan hasta haricinde üçüncü tekil kişilere hangi koşulda olursa olsun kızlık zarı muayenesinin sonucu asla bildirilmez ve sonuç yazılı olarak da verilmez. Kızlık zarı muayenesinin kayıtlara geçmemesi adına muayene, doktorun özel muayenesinde yaptırılabilmektedir. Kızlık zarı kontrolü ile ilgili resmi belgenin talep edilmesi durumunda öncelikle savcılık ya da karakola başvurulması lazımdır. Başvurunun yapılmasının ardından hastane veya adli tıpa gidilerek kızlık zarı muayenesi olunmalıdır.

Kızlık Zarı Muayenesi (Bekaret Testi) Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi, bekaret testi olarak da bilinmektedir. Lakin, kontrol için test değil muayene yapılmaktadır. Hasta, litotomi pozisyonuna getirilir ve bu pozisyonda iken her iki iç dudak, doktor tarafından elle aralanıp kızlık zarı incelenmektedir. Kontrol, jinekolojik muayene masasında gerçekleştirilmektedir. Bazı durumlarda kızlık zarı görülemeyebilir. Bu durumlarda hastanın ıkınması veya öksürmesi talep edilebilmektedir. Kızlık zarı muayenesi esnasında spekulum veya diğer jinekolojik muayene aletleri kullanılmamaktadır. Bu nedenden ötürü kızlık zarının yırtılması söz konusu değildir; vajinaya hiçbir şekilde müdahale edilmez, yalnızca gözlem yapılır.

Kızlık Zarı Muayenesi (Bekaret Testi) Nerede Yapılmaktadır?

Kızlık zarı muayenesi hem devlet hem de özel hastanelerde yapılabilmektedir. Bununla birlikte, muayenenin, doktorların kliniklerinde veya özel muayenelerinde de yapılması mümkündür. Hastanelerde gerçekleştirilen kızlık zarı muayenesinin sonucu kayıtlara geçebilmektedir. Bu sebepten dolayı, muayene yerinin seçimi hastanın tercihi doğrultusunda önem taşımaktadır.

Kızlık Zarı Muayenesi (Bekaret Testi) Ağrılı Bir İşlem midir?

Kızlık zarı muayenesi Ankara sırasında herhangi bir ağrı duyulmaz. Kızlık zarı muayenesi esnasında hiçbir alet kullanılmamaktadır. Dolayısıyla, muayene sırasında ağrıya ve acıya neden olabilecek herhangi bir etmen bulunmamaktadır. Jinekolog (kadın doğum uzmanı), el ile hastanın vajina dudaklarını aralayıp vajina girişine yalnızca göz ile bakmaktadır. Bu sebepten ötürü, kızlık zarı muayenesinde herhangi bir ağrının veya acının olması mümkün değildir.