Hamilelik Belirtileri Ankara

Hamilelik belirtileri yani diğer adıyla gebelik belirtileri kişiye göre değişiklik gösterebilir. Hamilelik belirtilerini anlamanın bir çok yöntemi bulunur. Hassas göğüsler ve göğüs uçları, meme başlarının koyulaşması, hafif kanamanın görülmesi, koku hassasiyeti, halsizlik ve uyku isteği, sıklıkla idrara çıkma, bulantı ile kusmanın meydana gelmesi, regl kanamasının gecikmesi, karında şişliğin oluşması, vajinal akıntı ve vücut sıcaklığının yükselmesi; erken hamilelik belirtileri arasında yer almaktadır.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlamaktadır?

Hamilelik ile regl öncesi dönemin (PMS) semptomları birbirlerine oldukça benzemektedir. Bu sebepten ötürü, bazı kadınlar yumurtlama sonrasında ilk birkaç gün içerisinde bedenlerde hamilelik belirtilerinin olduğunu fark edemeyebilir.

Erken Hamilelik Belirtileri

Bazı kadınlar için de erken hamilelik belirtileri, hamileliğin ilk birkaç haftası ile birlikte başlamaktadır. Hassas göğüsler ve göğüs uçları, gebe kalınmasının ardından hormon seviyelerinde bir takım değişikliklerin meydana gelmesi sonucunda oluşmaktadır. Bu değişiklikler nedeniyle göğüslerde acı ve şişkinlik oluşmaktadır. Meme başlarının koyulaşması, döllenmeyi izleyen birkaç hafta içerisinde gerçekleşmektedir. Bu durumun sebebi hormonlardaki değişikliklerdir. Hafif kanamanın görülmesi, hamileliğin ilk hafta belirtileri arasında sayılmaktadır. Bazı kadınlar embriyo rahme yerleşirken hafif bir vajinal kanama yaşamaktadırlar. Bu kanamaya implantasyon kanaması denmektedir. Koku Hassasiyeti, hamileliğin ilk belirtileri arasında yer almaktadır.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Anne adayı bireyin daha önceki zamanlarda rahatsız olmadığı bir koku, hamilelik sürecinde midesinin bulanmasına sebebiyet verebilmektedir. Halsizlik ve uyku isteğinin etkisi, hamileliğin 3 ila 6 ay arasındaki ikinci trimester döneminde azalmaktadır. Bununla birlikte hamileliğin son dönemlerinde bu halsizlik hali tekrar görülebilmektedir. Sıklıkla idrara çıkma sebebiyle geceleyin dahi normalde alışık olunmayan şekilde tuvalete gitmek söz konusu olabilmektedir. Bulantı ile kusmanın meydana gelmesi, hamileliğin ilk belirtileri arasındadır. Bulantı ve kusma döllenmenin ardından çok erken bir dönemde ortaya çıkabilmekte olup bazı kadınlarda da döllenmeyi takip eden günlerde başlamaktadır. Bazı kadınlarda bulantı ile kusmanın olması ise hamilelik sürecinin altıncı haftası civarında yaşanabilmektedir.

En Net Hamilelik Belirtileri Nedir?

Regl kanamasının gecikmesi, en net hamilelik belirtisidir. Regl dönemleri düzenli olan kadın bireyin regl yani adet kanaması beklenen tarihte başlamadıysa kişi hamile kalmış olabilir. Karında şişkinliğin oluşması, en erken hamilelik belirtilerinden biridir; çünkü şişkinlik, döllenmenin ilk anlarından itibaren başlayabilmektedir. Vajinal akıntının yoğun olması, vücutta salgılanan östrojen hormonunun yumurtalıkları daha hızlı bir şekilde çalıştırmasında yatmaktadır. Vajinal akıntının rengi ile kokusu önem arz etmektedir. Eğer vajinal akıntı şeffaf ve kokusuz ise herhangi bir problem bulunmamaktadır. Bununla birlikte, koyu renkli ve kötü kokulu vajinal akıntılar, enfeksiyon varlığının habercisi olabilmektedir.

Vücut Sıcaklığının Yükselmesi Hamilelik Belirtisi midir?

Vücut sıcaklığının yükselmesi, normalden bir derece dahi yükselmekte ise hamilelik belirtileri arasında sayılabilmektedir – eğer anne adayı birey, normal şartlar altında düzenli olarak seyir eden vücut sıcaklığını biliyorsa. Gebelik süreci boyunca, vücut sıcaklığının yüksek kaldığı gözlemlenebilmektedir.