Miyom Tedavisi Ankara

Miyom tedavisi Ankara, rahim ağzında veya rahmin içerisinde belirlenen normal olmayan durumlardan birisini de miyomlar oluşturmaktadır. Miyomlar, düz kas hücrelerinin büyümesi ile oluşmakta olup bir takım sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Miyomlar, hamilelik sırasında bile büyüme özelliğine sahiptir. Miyom tedavisi Ankara miyomun neden olduğu semptomlara, şiddetine ve boyutuna göre belirlenmektedir. Bu yazıda, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Volkan Kurtaran’ın miyom tedavisi üzerine yapmış olduğu incelemeleri okuma fırsatına erişebileceksiniz.

Miyom Nedir?

Miyom, kas dokularında meydana gelen ve genellikle kadınların döl yatağında oluşan urdur. Rahim boşluğuna doğru büyümekte olan (myometrium sebepli) iyi huylu tümörler ise submüköz miyomlardır.

Miyom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Miyomlar, rahimde meydana gelen patolojik oluşumların altında incelenmekte olup bir takım nedenlerden ötürü çeşitli komplikasyonlara sebebiyet verebilmektedir. Lakin, miyomlar, genellikle, herhangi bir şikayete neden olmamaktadır. Erken doğum riskini arttıran miyomlar, hamilelik sürecinde kasık ile pelviste şiddetli bir şekilde acının ve ağrının hissedilmesine sebep olabilmektedir. Bununla birlikte miyomlar, bebeğin annenin rahmine yerleşmesine engel olup aynı zamanda da düşük yapılmasına sebebiyet verebilmektedir. Kasık ağrıları ve aşırı fazla regl kanamalarına neden olabilen miyomlar, tüp bebek tedavisinde implantasyon başarısızlığının tekrar edilmesine sebep olabilmektedirler.

Miyomların Tipleri Nelerdir?

Miyomlar, yerleşmiş oldukları tabakaya göre sınıflandırılmaktadırlar. Miyom tiplerine göre uygulanacak tedavi de farklılık göstermektedir. Miyomların tipleri; subseröz miyomlar (rahmin dış tabakasında yerleşen miyom tipi), intramural miyomlar (rahmin orta tabakasına yerleşen miyom tipi), submüköz miyomlar (rahmin iç tabakasında yerleşim gösteren miyom tipi), saplı miyomlar (rahmin dışına doğru büyüme gösteren miyom tipi) ve parazitik miyomlar (karın içine ve rahmin dışına doğru yerleşen miyom tipi) olmak üzere beş adettir.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Her dört Türk kadından birinde miyom görülmektedir. Bu miyom patolojileri farklı belirtiler aracılığıyla kendisini belli edebilir. Lakin, miyomu bulunan her bir kişide bu belirtilerin görülmeme olasılığının olması da mümkündür. Miyomun belirtileri; miyomun boyutu, yerleştiği yer ve sayısına göre farklılık göstermektedir. Kasıkta ve karında dolgunluk hissiyatı veren miyomlar cinsel ilişkide bulunulması durumunda acıya ve ağrıya sebebiyet verebilmektedir. Bununla birlikte, kasık ve karın ağrısına neden olan miyomlar ise kişinin yaşam kalitesini oldukça kötü bir şekilde etkileyebilmektedir. Miyomlar, regl kanamasının çok daha fazla, şiddetli ve anormal bir biçimde olmasına ve regl düzensizliklerinin meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Bazı miyomlar, idrar torbasını baskılayacak oranda büyüklüğe ulaşabilmektedir. Bu miyomlar, hastanın sıklıkla idrara gitmesine sebebiyet olabilmektedir. Ek olarak, rektum veya bağırsaklara yakın bir konumda bulunan miyomlar da kabızlık şikayetleri yaratabilmektedirler.

Miyom Tedavisi Ankara Tanısı Nasıl Konur?

Miyomlar, jinekolojik muayene ile tespit edilmektedir. Bir takım nedenlerden dolayı miyomlar, net bir şekilde görülemeyebilir. Bir santimetreden daha küçük boyutta olan miyomların tanısının konması için bilgisayarlı tomografiye başvurulabilmektedir. Vajinal ultrason ile belirlenemeyen miyomlar için ise MR çekilebilir. MR aracılığıyla miyomun boyutu ve bulunduğu yer konusunda bilgiye sahip olunabilmektedir. Eğer miyomdan şüpheleniliyorsa rahim ile ilgili farklı şikayetlerin olması durumunda histerosalpingografi yöntemine de başvurulabilmektedir. Histerosalpingografi, rahim ile fallop tüplerinde oluşan anormalliklerin rahatça teşhis edilmesini sağlamaktadır ve bu işlem için özel bir boya kullanılmaktadır. Diagnostik yani tanısal histeroskopi aracılığı ile rahmin içi değerlendirilip miyomun meydana getirdiği etkiler de incelenmektedir. Histeroskopi sayesinde rahimde bulunan miyom vb. patolojilerinin hepsi temizlenebilmektedir. Hiçbir şekilde belirti göstermeyen, tehdit oluşturmayan ve hastayı olumsuz derecede etkilemeyen miyomların alınmasına en başta gerek duyulmaz. Bu miyomlar, öncelikle, ilaç tedavisi ile yok edilmeye çalışılmaktadır.

Miyom Ameliyatı Ankara Fiyatları 2021

Miyom ameliyatı fiyatları 2021 için bize ulaşabilir. Miyom tedavisi ve miyom ameliyatı hakkında daha detaylı bilgi almak için randevu alabilirsiniz.