Cinsel Problemler ve Danışmanlık Ankara

Bu yazıda, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Volkan Kurtaran’ın cinsel problemler ve danışmanlık Ankara üzerine yapmış olduğu incelemeleri okuma fırsatına erişebileceksiniz.

Birçok sebep, cinsel problemlerin doğmasına sebebiyet vermektedir. Bu problemler, genellikle, psikolojik sebeplere dayanmaktadır; problemlerin yalnızca yüzde birlik kısmı bedenseldir. Cinsel problemlerin tedavisi mümkündür. Ancak, birçok kişi sahip olduğu cinsel problemleri görmezden gelip herhangi bir tedaviye başvurmamaktadır.

Her kişide cinsel problemler farklılık göstermektedir. Bununla birlikte, ailesi tarafından baskı altında tutulmuş olan her birey, genellikle, cinsel sorunlar ile karşılaşmaktadır. Bu duruma ek olarak, cinsel problemler, kötü cinsel birliktelik yaşanması ve cinsellik hususunda yanlış inanışlar, kulaktan dolma bilgiler ve söylemler ile de gözlenebilmektedir.

Bir kadının cinsel hayatının bir tabu haline getiren nedenler arasında kültürel faktörler ve kabuller yer almaktadır. Bazı toplumların kültürlerindeki genel cinsellik algısına göre kadın, eşinin ihtiyaçlarını karşılamak ile sorumludur; kadın bireyin cinselliği yerine erkek bireyin cinselliği ön plandadır. Dolayısıyla, bu toplumdaki kadınlar kendi cinsel yaşamlarını önemsemezler. Hatta bu kadınların bazıları, tecrübe ettikleri sorunları farkında bile değildir.

Bir kadının yaşadığı cinsel problemlerin nedeni yalnızca kendisinden dolayı değildir. Bu noktada erkekler, kadınların cinsel hayatlarını etkilemektedir. Bir kadın, kimi zaman birçok sebepten ötürü cinsel ilişkide bulunmayı istemeyip cinselliğe karşı soğuk bir tavır sergileyebilmektedir. Bu zamanlarda kadının eşinin, yaşanılan problemi ele alış biçimi kritik derecede önemlidir. Bu önemin iki boyutu bulunmaktadır. Bir yandan erkek, problemin çözümü olabilecekken öte yandan da problemin çok daha komplike ve kötü bir hale gelmesine de sebebiyet verebilmektedir. Erkekler ile kıyaslandığında kadınlarda, cinsel isteksizlik daha fazladır. Bir kadının fizyolojik özelliklerine karşın, ailesinde en çok sorumluluk yükü olan kişi olması, eşinden destek görmemesi, eşi tarafından sözlü ve fiziksel şiddete tabii bırakılması gibi sebepler o kadında cinsel isteksizliğe neden olabilmektedir.

İlişkilerinde cinsellik problemleri ile karşılaşan evli çiftlerin, cinsellik dışında herhangi bir sorunları bulunmuyorsa problemlerin çözüme kavuşturulması oldukça kolaydır. Buna karşın, tecrübe edilen cinsel problemlerin çözümü için çaba sarf etmeyen ve tedaviyi reddeden evli çiftlerin ilişkilerinde bazı iletişim sıkıntıları ve uyumsuzluk görülebilmektedir. Sorun yaşayan çiftlerde tek bir taraf tedaviyi kabul ediyorsa ve diğer tarafı tedavi için zorluyorsa, problemlerin çözülmesi genellikle başarısız bir girişimden ibaret olacaktır. Dolayısıyla, tarafların birbirlerini anlamaları, birbirlerine karşı hoşgörülü ve sabırlı olması çok önemlidir.

Bir kişinin sağlıklı bir ruh haline sahip olması kritik bir öneme sahiptir. Bununla birlikte, cinsel problemlerin çözüme kavuşturulması adına beden sağlığının da iyi bir şekilde muhafaza edilmesi elzemdir. Bedensel ile ruhsal problemler birbirleriyle bağlantılıdır. Aşırı kilo, ağız ve diş rahatsızlıkları, cilt hastalıkları ve eklem problemleri gibi genel sağlık sorunları bulunan kişilerde sıklıkla cinsel problemler görülmektedir.

Kadınlarda En Fazla Görülen Cinsel Problemler Nelerdir?

Cinsel hayatında problem yaşayan çoğu kadın, yaşadıkları problemleri göz ardı edip kabullenmektedirler. Ancak, bu kabulleniş kesinlikle bir çözüm değildir; çünkü kadınların bu durumu kanıksamaları mutsuz ve huzursuz olma, olaylara ve kişilere karşı tahammülsüz bir tavır sergileme gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Bununla birlikte, bu problemler bir takım şikayet ile sıkıntılara da neden olmaktadır. Bu şikayet ile sıkıntılar arasında baş ağrısı, halsizlik, baş dönmesi, karın ağrısı, mide bulantısı, bayılma, çarpıntı ve unutkanlık gösterilebilir. Orgazm olamama, cinsel tiksinti, cinsel isteksizlik ve vajinismus (ilişkiye girememe), kadınlarda en fazla görülen cinsel problemler arasında yer almaktadır.

Erkeklerde Görülen Cinsel Problemler Nelerdir?

Erkeklik, Türk kültürü de dahil olmak üzere birçok kültürde hala cinsellik ile birlikte anılıp kabul görmektedir. Dolayısıyla, erkek cinselliği hegemonyası olan toplumlardaki erkekler, herhangi bir cinsel problem yaşıyor ise bunu kabul etmeyi tercih etmezler. Bu duruma ek olarak, erkek cinselliği baskın olan kültürlerde, cinsel hayatın erkek birey tarafından domine edilerek yönlendirilmesi düşüncesi yaygındır. Bu sebepten ötürü, bu toplum algısında yaşayan erkek kişi, üzerinde baskı hissederek cinsel performansı noktasında kaygı taşıyabilmektedir. Bu kaygı, cinsel problemlere sebebiyet verebilmektedir. Fiziksel gereksinimlerin karşılanması ve cinsel sorunların çözülmesi adına bazı erkek bireyler mastürbasyonu tercih edebilmektedirler. Lakin, bu çözüm sağlıklı bir çözüm değildir; çünkü mastürbasyonun rutin haline getirilmesi noktasında cinsel ilişkide bulunmak oldukça az olabilmektedir. Cinsel ilişkinin azalması, eşlerin birbirlerinden uzaklaşmasına neden olmaktadır. Cinsel isteksizlik, orgazm olamama, sertleşme problemleri ve erken boşalma erkeklerde görülen cinsel problemler arasında yer almaktadır.