İnfertilite (Kısırlık) Nedenleri

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde infertiliteye yani kısırlığa bağlı birçok sebep var olabilmektedir. Bu yazıda, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Volkan Kurtaran’ın infertilite (kısırlık) nedenleri üzerine yapmış olduğu incelemeleri okuma fırsatına erişebileceksiniz. İnfertilitenin sebeplerinin detaylı bir şekilde incelenmesinden evvel eğer çift bir sene boyunca cinsel ilişkide bulunmasına rağmen hala kadın bireyin gebe kalma durumu mevcut değilse çiftin, başvurdukları doktor tarafından, beraber değerlendirilmesi gerekmektedir. Lakin, anne veya baba adaylarından herhangi biri daha önce evlenmiş ise ve bu önceki evliliğinden çocuk sahibi olmuş ise yalnızca anne adayının veya yalnızca baba adayının değerlendirilmesi yeterlidir.

Öncelikle anne adayının daha sonra da baba adayının değerlendirilmesi temeline dayanan bir yaklaşım yanlıştır; çünkü istatistiklere göre infertilite yani kısırlık %40 oranında kadın bireye, %40 oranında erkek bireye ve %20 oranında da her iki bireye dayanmaktadır. Dolayısıyla, infertilite (kısırlık) alanında yapılan bilimsel çalışmalar infertilite sorununun anne ile baba adayı bireylerde eşit oranda seyir ettiğini ispatlamaktadır. Anne adayı bireyin hamile kalabilmesi adına gübrelemenin karmaşık süreçlerinin uygun ve düzgün bir biçimde işlemesi ve yumurtalıklardan yumurta atılması yani ovülasyonun gerçekleşmesi lazımdır. Çocuk sahibi olmak isteyen bazı çiftlerin infertilite sorunu doğuştan kaynaklanmak ile birlikte sonradan da meydana gelebilmektedir.

İnfertilitenin (Kısırlık) Sebepleri Nelerdir?

İnfertilitenin yani kısırlığın sebepleri, genel olarak, 1/3 oranında baba adayından dolayı ve 1/3 oranında anne adayından dolayı kaynaklanmaktadır. Geriye kalan diğer vakalarda ise infertilite (kısırlık) sorunu hem anne adayından hem de baba adayından dolayı olabilmek ile birlikte hiçbir sebebe de rastlanılamayabilir.

Kadınlarda Görülen İnfertilitenin (Kısırlık) Sebepleri Nelerdir?

Kadınlarda infertilitenin (kısırlık) bir takım sebepleri bulunmaktadır. Bu sebepler arasında genetik rahatsızlıklar, rahimde doğuştan gelen anormallikler veya tümörlerin olması, rahim ağzı salgısının az ya da düşük kalitede olması, aşırı kilo veya obezite, geçirilmiş alt karın bölgesi enfeksiyonu, geçirilmiş cerrahi veya hastalık temelli rahim yapışıklıkları, endometriozis hastalığı, tiroid vb. endokrin hastalığının olması, madde bağımlılığı ve yumurtanın gelişmesini, salınımını veya döllenmiş yumurtanın rahim içerisine konuşlanmasına engel olan hormon seviyeleri yer almaktadır.

Erkeklerde Görülen İnfertilitenin (Kısırlık) Sebepleri Nelerdir?

Erkeklerde infertilitenin (kısırlık) bir takım sebepleri bulunmaktadır. Bu sebepler arasında hormonal sebepler, genetik anormallikler, spermlerde meydana gelen yapısal bozukluklar, sperm sayısı ile hareketli sperm mevcudunda yetersizliğin olması ve travma ile epidim vb. geçirilen bazı enfeksiyonlar yer almaktadır.