Kısırlık Tedavisi Ankara

Bu yazıda, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Volkan Kurtaran’ın kısırlık (infertilite) tedavisi Ankara üzerine yapmış olduğu incelemeleri okuma fırsatına erişebileceksiniz.

Anne – baba olmak isteyen çiftlerin doğal yöntemler aracılığıyla çocuk sahibi olamamaları durumuna infertilite yani kısırlık denmektedir. Kısırlığın olması, doğum kontrol yöntemlerine başvurulmadan bir sene boyunca düzenli olarak cinsel ilişkide bulunulmasına rağmen kadın bireyin hala hamile kalamaması durumunu temsil etmektedir. Tıbbi açıdan kısırlık teşhisi konulabilmesi adına 35 yaş altındaki çiftlerin en az 1 sene boyunca ve yaklaşık olarak 6 ay korunmasız ve düzenli cinsel ilişkide bulunmuş olmaları lazımdır.

Tüm dünyada çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerden %15’i infertilite yani kısırlık sebebiyle profesyonel bir tıbbi yardım aracılığıyla üreme tedavilerine başvurmaktadır. Bu çiftlerin hemen hemen hepsinde kısırlığa neden olan unsurlar bulunmaktadır. Bununla birlikte, yaklaşık olarak %10’unda ise herhangi bir sebebe rastlanılmamaktadır. Bu durum açıklanamayan infertilite olarak adlandırılmaktadır. Sağlık problemi bulunmayan ve tamamıyla sağlıklı olan bir çift, anne adayı bireyin her bir regl döneminde her gün cinsel ilişkiye girse bile anne adayının hamile kalma olasılığı sadece %25 oranındadır. Bu durum, fekundite olarak isimlendirilmektedir ve çiftin fertilite potansiyelini göstermektedir. İnsanın sahip olduğu üreme potansiyeli çok yüksek bir oranda değildir; bazı yumurtalar, döllenemezken bazıları ise döllense bile embriyo döneminde gelişememektedir.

Kısırlığın Sebepleri Nelerdir?

Kısırlığın sebeplerini anlayıp uygun tedaviyi planlayabilmek adına anne ile baba adayı çiftin üreme döngüsünün nasıl işlediğini ve hamileliğin oluşum sürecini anlamak, oldukça büyük bir önem arz etmektir. Hamile kalınması amacıyla döllenme ile yumurtlama esnasında bütün adımların doğru olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Çiftlerin kısır olması hem doğuştan hem de sonradan olabilmektedir. Kısırlığın sebepleri kadından, erkekten veya her ikisinden kaynaklanabilmektedir.

Kadınlarda görülen kısırlık sebepleri nelerdir?

Rahim ağzı sorunları, ileri yaşta olunması, endometriozis, yumurtalama sorunları, fallop tüplerinin deforme ya da tıkalı olması, yumurta rezervinin düşük olması ve rahim veya yumurtalık ameliyatlarının gerçekleştirilmesi; kadınlarda görülen kısırlık sebepleri arasında yer almaktadır.

Erkeklerde Görülen Kısırlık Sebepleri Nelerdir?

Radyasyon ya da kemoterapi gibi kanser tedavisi ile ilgili hasarların meydana gelmesi sonucunda tedavinin sperm üretimini bozabilmesi ve erken boşalma gibi cinsel sorunlara bağlı spermin verilmesi ile ilgili problemler (kistik fibroz gibi bazı genetik hastalıklar, testiste blokaj gibi yapısal problemler, ya da üreme organlarında hasar veya yaralanmanın olması), erkeklerde görülen kısırlık sebepleri arasında bulunmaktadır. Bununla birlikte, testislerdeki genişlemiş damarlar (varikosel) ve sıcağa sıklıkla maruz kalmak, sperm üretimini ve kalitesini etkileyebilmektedir. Sigara ve alkol kullanmak, antibiyotikler, anabolik steroidler ya da diğerleri gibi belirli ilaçları almak, pestisitler ve diğer kimyasallar ile radyasyon gibi belirli çevresel faktörlere aşırı derecede maruz kalmak, testislere bağlı anormal sperm üretimi ya da işlevi, genetik bozukluklar, diyabet gibi sağlık problemleri veya klamidya, gonore, kabakulak ya da HIV gibi enfeksiyonlar erkeklerde görülen diğer kısırlık sebepleri arasındadır.

Ne Zaman Endişelenmeli ve Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Hamilelik durumu, bir seneden uzun bir zamandır yumurtlama dönemlerinde 2 ila 3 günde bir korunmasız olarak cinsel ilişkide bulunulmasına rağmen hala gerçekleşmiyorsa anne ile baba adayları infertil yani kısır sınıfına girmektedir. Bu durum tamamıyla normal yollar aracılığı ile gebe kalınamayacağı anlamına gelmemektedir; istatiksel açıdan hamile olma ihtimalinin azaldığını belirtmektedir. İnfertil (kısır) çiftlerin kesinlikle tıbbi yardıma başvurması gerekmektedir. İnfertilite yani kısırlık tedavisi Ankara birçok çift tarafından utanılacak bir unsur olarak ele alınmasından ötürü çiftler kendilerini yalnız hissetmektedir. Bu durumun aksine, destek alınmasının geciktirilmemesi elzemdir. Bazı durumlarda uzman bir doktora danışılmadan evvel bir sene boyunca beklenilmesi gereksizdir. Prostat enfeksiyonu öyküsü, sıklıkla ya da oldukça seyrek regl görmek, kadın bireyin yaşının ileri olması, daha önce geçirilmiş olan karın alt bölgesi enfeksiyonu, ikiden fazla sayıda düşük yapmak ve erkeğin testislerinin küçük olması; bu durumlara verilebilecek örnekler arasında yer almaktadır. Eğer bu tarz durumlar tecrübe ediliyor ise hastanın zaman kaybetmeden profesyonel bir yardım alması lazımdır.