Kızlık Zarı Nerededir? Ne Kadar İçeridedir?

Kızlık zarı yapısı kişiden kişiye değişebilen, vajina girişinde yer alan, diğer adı hymen olan mukoza yapısına sahip zarımsı bir tabakadır. Vücuttaki tek işlevi, vajina girişini kapatarak genital bölgede oluşabilecek enfeksiyonlardan vajinayı korumaktır.

Ergenlik sonrasında otomatik olarak vajinal pH düşer ve vajina asidik bir yapı kazanır. Bu asidite burada enfeksiyon oluşumunu engeller, dolayısıyla kızlık zarının işlevi bitmiş olur. Kızlık zarının ortasında adet kanının vücuttan atılmasını sağlayan orta büyüklükte bir açıklık bulunur. Bu genişlik her kadında farklıdır, çok dar veya çok geniş olabilir. Bazı kişilerde ise bu açıklık tamamen kapalıdır ve bu da adet kanının vücutta birikmesine sebep olur. Böyle durumlarda cerrahi işlem ile kızlık zarı çıkarılır.

Kızlık Zarı Nerededir?

Vulvadan vajinaya doğru ilerlerken, vajina girişinin 2-3 cm derininde kızlık zarı yer alır. Vajinal dudaklar iki yana açılıp ıkınılırsa gözlemlenmesi mümkündür.

Kızlık Zarı Çeşitleri

Kızlık zarının ortasındaki açıklığın tipine göre kızlık zarı çeşitlendirilebilir. Kızlık zarı çeşitleri halka tipi, septalı hymen, kribriform hymen, fimbrial hymen, kresentrik hymen, dentiküler hymen, imperfone hymen ve labial hymen olarak adlandırılmaktadır.

Kızlık Zarı Ne Kadar İçeridedir?

Kişiden kişiye göre değişmekle birlikte kızlık zarı vajina girişinden 1-1,5 cm kadar içeride yer almaktadır.

Kızlık Zarı Gözle Görülür mü?

Kişinin kendi kızlık zarını görebilmesi ve yapısı hakkında yorumda bulunabilmesi çok zordur.