Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlarız?

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı, tıptaki adıyla hymen, vajina girişinin 1,5-2 cm içerisinde yer alan mukozamsı bir yapıdır. Fazla kilolu kadınlarda cilt altı yağ dokusunun kalınlığı nedeniyle daha derinde yer alabilir. İlişki sırasında kızlık zarının yırtılması ve kan gelmesi durumu, bekaretin bozulması, kızlığın bozulması, kızlığın gitmesi, bekaret kaybı gibi isimlerle adlandırılmaktadır.

kızlık zarı dikimi

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarının yapısal durumu, bozulup bozulmadığı jinekolojik muayene ile son derece basit ve acısız bir şekilde anlaşılabilmektedir. Bu tip bir muayene bozulmamış kızlık zarına zarar vermez. Bazı kişiler kendi kızlık zarlarını görüp bozulup bozulmadığına kendileri karar vermek isterler. Fakat uygun şartlar altında ve uygun pozisyonda yapılmadığı sürece bu çok zordur.

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Bazı kültürlerde kızlık zarı bekaret ve namus ile ilişkilendirildiği için toplumda çok önemli bir yere sahiptir. Cinsel birleşme dışında, vajinaya alınan darbeler, kaza, spor veya vajinadan içeri herhangi birşey sokulması da kızlık zarını zedeleyebilir.

Kızlık Zarı Bozulması

Kızlık zarının bozulduğundan şüpheleniyorsanız öncelikle şu belirtilere dikkat etmeniz gerekmektedir:

  • Cinsel ilişkiden sonra kanama (kızlık zarının bütünlüğü bozulduğu için)
  • Vajina girişinde yanmaya benzer sızı
  • Kasıklarda aşağıya doğru çekilme
  • Hafif ağrı

Kızlık zarının bozulup bozulmadığı ancak detaylı jinekolojik muayene ile anlaşılabilir. Bazı kızlık zarları esnek yapıda olduğu için cinsel birleşme sonrası kanama görülmez.