Kızlık Zarı Meselesi

Kızlık zarı kimi zaman kişiler için büyük bir sorun haline gelebilmekte ve ikili ilişkileri yıpratabilmektedir. Kızlık zarının tıptaki adı hymen’dir ve her kadında farklı olmak üzere bazı kadınlarda son derece ince mukozamsı bir yapıdan ibarettir. Fiziksel olarak vücutta hiçbir işlevi yoktur. Fakat birçok kadın için cinsel birleşme olmasa dahi büyük bir tabu olarak kalmakta, bir sorun teşkil etmektedir. Kadınların günlük gerçekleştirdikleri aktivitelere dahi zaman zaman şüpheyle yaklaşmalarına neden olabilmektedir. Kadınların yaklaşık %30’unda görülen esnek kızlık zarına sahip olma korkusu da birçok kadının cinsel birleşme sırasındaki performansını etkilemektedir. Bugün bile kadınlar ne yazık ki bu küçük mukoza parçası üzerinden ahlak, bekaret, namus sorgulamalarına maruz kalmaktadırlar.

Jinekolog olarak bu durum beni oldukça etkilemektedir ve bu konuyla ilgili kadınların olduğu kadar erkeklerin de bilgi sahibi olması gerektiğine inanıyorum. Kızlık zarı yırtılmasının ya da kızlık zarı yırtılması sonucu gelen kanın bir standartı yoktur. Kızlık zarı esnek, damarlı, damarsız, ince ya da kalın bir yapıya sahip olabilir. Cinsel birleşme sırasında az ya da çok miktarda kan gelebilir ya da hiç gelmeyebilir. Üstelik kızlık zarı esnek olmasa, esneğe yakın bir yapıda olsa bile küçük penis ile ilişki sonucu hiç kanama olmayabilir.

Sosyolojik ve psikolojik yönden ele alındığında vücutta hiçbir işlevi olmayan bir zar parçasına bu tip anlamlar yüklemenin doğru olmadığını düşünmekteyim. Her ilişkinin dinamikleri farklıdır, fakat her ilişki sevgi ve güven üzerine kurulmalıdır. Sevgiyle dolu, kadın ve erkeğin her bakımdan eşit olduğu bir dünya dileğiyle…