Esnek Kızlık Zarı

Esnek Kızlık Zarı Ne Demek?

Esnek kızlık zarı, yaklaşık 1-2 cm kalınlığında olan, elastin yapısı fazla, cinsel birleşme esnasında yırtılmadan esneyebilen kızlık zarı çeşidine verilen isimdir.

Her 10 kişiden 1’i esnek kızlık zarına sahiptir ve bu kişilerde, cinsel birleşme sırasında kızlık zarı esneyebildiği için kanama görülmez.

Bazı kültürlerde kanama olmaması partnerler arasında problemlere sebebiyet verebilir ve bu durum basit bir jinekolojik muayene ile ortaya çıkarılabilir.

Kızlık Zarı Nedir?

Hymen adı verilen kızlık zarı vajina girişinde yer alan, dışardan bakıldığında görülemeyen, vajinayı dış etkenlerden koruyan, kalınlığı kişiden kişiye değişebilen, mukoza kıvamında bir yapıdır.

Esnek Kızlık Zarı Nedir?

Esnek kızlık zarı, yapısal olarak normal kızlık zarına göre daha incedir. Ortasındaki halka şeklindeki boşluk da bu tip kızlık zarında daha geniştir. Esnek kızlık zarına sahip kişilerde ilk cinsel birleşme sırasında kanama görülmez, çünkü zar yırtılmaz. Bu tip kızlık zarları genellikle kişi ilk kez normal doğum yaptığı sırada yırtılır. Kişilerde esnek kızlık zarı görülme olasılığı yaklaşık %25-30’dur.

Kızlık Zarının Esnek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kişinin kızlık zarının esnek olup olmadığını kendisinin anlaması mümkün değildir. Bu tanı ancak jinekolojik muayene ile konulabilir.

Her Kızlık Zarı İlk İlişkide Kanar mı?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, esnek kızlık zarı ilk ilişkide kanamaz. Her kızlık zarı ilk cinsel birleşmede kanamak zorunda değildir.