Kızlık Zarı Yırtılınca Ne Kadar Kanama Olur?

Kızlık zarının yırtılması için cinsel birleşme, travma, kaza ya da ağır spor gibi o bölgeyi zorlayıcı bir unsur gerekmektedir. Kızlık zarı mukoza yapısındadır, vajina girişinden 2-3 cm içeride yer alır. Vajinayı içeriden çevreler ve içe doğru bir çıkıntı oluşturur, bu çıkıntı vajina duvarını daraltır. Vajina doğal olarak genişleyebilen bir yapıya sahiptir, özellikle doğum esnasında 10 cm’e kadar genişleyebilir. Ancak hymen, yani kızlık zarı, esnek bir yapıya sahip olmadıkça genişleyemez ve vajinaya doğru bir zorlanma olduğunda yırtılır. Yırtılma sonucunda değişik miktarlarda kanama görülür.

Şayet kızlık zarının yapısı sert ve kalınsa, kanlanmanın yoğun olduğu bir yerden yırtılırsa kanama miktarı çok olacaktır. Tam tersi, ince yapılı bir kızlık zarıysa ve kanlanmanın hafif olduğu yerde yırtık oluşursa kanama miktarı çok daha az olacaktır.

Elastik kızlık zarı ise her 10 kadından 1’inde görülebilen ve cinsel ilişki sırasında yırtılmayan kızlık zarı çeşididir. Bu tip kızlık zarlarında yırtılma olmadığı için kanama da görülmez.

İlk Gecede Kızlık Zarı Ne Kadar Kanar?

İlk cinsel ilişki sırasında kızlık zarı yırtıldığında kanama hemen veya 6-8 saat içinde gerçekleşebilir. Bazı durumlarda ise kanın vajina içinde pıhtılaştığı görülür ve sonrasında gün içindeki hareketlere bağlı olarak yavaş yavaş dışarı atılır.

Kızlık zarının yapısal özelliklerine ve türüne bağlı olarak ilk gecede kanama az miktarda, çok miktarda olabilir ya da hiç olmayabilir.