İlk Gecede Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İlk Cinsel İlişki

İlk kez cinsel ilişkiye girecek çiftler ilk gecede neler yaşayacaklarını merak ederler. İlk cinsel birleşme sırasında hem kadının hem de erkeğin bazı sorumlulukları vardır. İlk cinsel birleşmenin kişilerin hafızasında travmatik bir yer kaplamaması için partnerlerin arasındaki uyum ve birbirlerine karşı olan güven duygusu büyük önem taşımaktadır.

İlk Gecede Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kişiler genellikle ilk cinsel birleşme sırasında yoğun ağrı duyacaklarını düşünürler ve bu sebeple cinselliğe karşı çekimser bir tavır sergileyebilirler. Fakat, ilk birleşme her zaman ağrılı olmaz. Kadın kendini güvende hissederse ve partneriyle arasındaki uyum yakalanabilirse, cinsel birleşme sırasında kendini kasmaz ve son derece rahat bir ilk gece geçirir.

Burada erkeğe düşen ön sevişme süresini uzun tutarak yeterli vajinal ıslaklığı sağlamaktır. Bu sayede ilişki sırasında penisin vajinaya girişi kolaylaşır. Yeterli ıslaklık sağlanamadığı durumlarda eczanelerde satılan kayganlaştırıcı jeller de güvenle kullanılabilir.

Kadınların cinsel birleşmeye şüpheyle yaklaşmalarının bir diğer sebebi de gebe kalma korkusu olabilir. Cinsel birleşme esnasında çeşitli doğum kontrol yöntemlerinin kullanılması bu çekincelerin giderilmesini sağlayabilir.

Gerdek Gecesi

Çiftlerin ilk cinsel deneyimlerini ne zaman yaşayacaklarını içinde yaşadıkları toplumun kültür seviyesi belirlemektedir. Ülkemizde yaşayan çiftlerin cinsel birleşme için ilk tercihi evliliklerinin ilk gecesi yani gerdek gecesi olmaktadır. Cinsel birleşmeyle ilgili az bilinenler yüzünden gerdek gecesi birçok kadın için tabu olarak kalmaktadır. Fakat kişiler bilgilendikçe ve partnerler arasında güven duygusu oluştukça gerdek gecesi korkusu giderilebilmekte ve kadınlar ilk cinsel birleşme deneyimlerinde kendilerini daha rahat hissedebilmektedirler.