Bekaret Kontrolü Nasıl Yapılır?

Bekaret Kontrolü

Bekaret kontrolü, kızlık zarı muayenesine verilen isimdir. Konu, fiziksel, sosyolojik, hukuksal, tıbbi ve her şeyden önemlisi psikolojik olarak ele alınmalıdır. Öyle durumlarla karşılaşabiliyoruz ki kişiyi ailesi veya tanıdıkları zorla bekaret kontrolüne getirebiliyor. Unutulmamalıdır ki 18 yaşını doldurmuş hiçbir birey baskı altında kalarak bu kontrolü yaptırmak zorunda değildir. Bekaret kontrolünün yasal olarak yapılabilmesi için ise savcılık kararı ve adli-tıbbi jinekolog ve psikiyatristlerden oluşan kurul onayı gerekmektedir.

Kızlık Zarı Nedir?

Kadınlarda bekaretin temsili olarak kabul edilen kızlık zarı, vajina girişinde yer alan, vajinayı dış etkenlerden ve enfeksiyonlardan koruyan zarımsı bir tabakadır. Ne yazık ki, kızlık zarına fizyolojik işlevinin dışında birçok ahlaki anlam yüklenmektedir ve bu da konunun psikolojik bir olgu olarak ele alınmasını gerektirmektedir.

İlk cinsel birleşme sırasında kızlık zarının yırtılması ile kanama gerçekleşir ve bu kan bazı kültürlerde kadınlarda bekaretin simgesi olarak kabul edilir. Kanamanın gerçekleşmemesi durumunda aile içi şiddet, psikolojik şiddet ve hatta namus cinayetine kadar gidebilen trajik olaylar yaşanabilmektedir.

Ergenlik ile birlikte kızlık zarının vücuttaki fizyolojik işlevi sona erer. Kızlık zarının ortasında adet kanının dışarı atılmasını sağlayan bir açıklık bulunmaktadır. Bazı durumlarda ise kızlık zarı yapısal olarak bir bütündür ve ortasında açıklık bulunmaz. Buna tıpta imperfore hymen adı verilir ve ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Evlenmeden Önce Kızlık Zarı Muayenesi Yapılır mı?

Kızlık zarı yani hymen vajina girişinin 1,5-2 cm içerisinde yer alan, yapısal olarak kişiden kişiye göre değişebilen, vajinadaki dudaklar aralandığında uygun jinekolojik pozisyon yakalanırsa gözlemlenebilen mukozamsı bir tabakadır. Kan damarları ve sinirler açısından zayıf bir bölgede yer alır, ilişki sırasında yırtıldığında rengi açık pembeden koyu kırmızıya değişen, miktarı kişiden kişiye farklı olabilen kanamaya neden olur.

Çiftler bazen evlenmeden önce aile planlaması için başvurmaktadırlar. İki taraf da istediği takdirde bekaret kontrolü bu aşamada yapılabilmektedir, fakat erkeğin evlenmek için kadına bekaret kontrolünü şart koşması ve zorla bekaret kontrolü yaptırmak istemesi son derece yanlış bir tutumdur.