Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapı korunmasız cinsel birleşme sonrasında oluşabilecek gebeliğin engellenmesinde kullanılır, kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Hali hazırda kullanılmakta olan doğum kontrol yöntemlerinde yaşanan aksiliklerin (prezervatif çıkması, yırtılması, doğum kontrol hapının unutulması, yumurtlama döneminde cinsel ilişki yaşanması vb.) gebeliğe yol açma ihtimalini ortadan kaldırmak için kullanılır.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapı ağızdan tablet yoluyla alınan, progesteron türevi bir madde içeren ilaçtır. Yumurtlamayı engelleyerek, rahim ağzında yer alan mukus tabakasını kalınlaştırıp sperm geçişini engelleyerek veya rahim içini tahrip edip yumurtanın tutunmasını engelleyerek işlevini gösterir

Ertesi Gün Hapını Ne Zaman Almalıyım?

Doğum kontrol yöntemlerinin kullanılmadığı cinsel ilişki sonrası gebelik istenmiyorsa, ertesi gün hapı kullanarak gebelik ihtimalini düşürebilirsiniz. Ertesi gün hapı cinsel birleşmeden sonra ilk 72 saat içinde alındığı takdirde etkisini gösterir. Çalışmalar hap ne kadar erken alınırsa etkisinin o derece yüksek olduğunu göstermiştir.

Ertesi Gün Hapı Ayda Kaç Kere Kullanılır?

Ertesi gün hapı doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır, bu yüzden ayda 1 defadan fazla kullanım önermemekteyiz.

Ertesi Gün Hapının Yan Etkisi Var mıdır?

Ertesi gün hapının bazı hafif yan etkileri olabilir. Bunlar, adet gecikmesi, lekelenme boyutunda kanamalar, bulantı ve baş dönmesidir. Bu yan etkiler kalıcı değildir fakat adet düzensizliğinin uzadığı durumlarda kişilerin psikolojisini etkileyebilmektedir.