Ertesi Gün Hapı Ne Kadar Etkili?

Ertesi Gün Hapı %100 Korur mu?

Ertesi gün hapı için maalesef %100’lük bir oranda koruyuculuk rapor edilmemiştir. Ertesi gün hapı kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi olarak görülmemelidir, sadece korunmasız gerçekleşen cinsel birleşmeden sonra acil bir gebelik önleme yöntemidir. Ertesi gün hapı, doğum control yöntemlerinin kullanılmadığı cinsel birleşme sonrası yumurtlama dönemini geciktirerek gebeliği önler.

Ertesi gün hapının kullanımı çok kolaydır. İlişki sonrasındaki ilk 72 saat içinde ağızdan 1 tablet olarak alınır. Cinsel birleşme sonrası ne kadar erken alınırsa etkisi o kadar yüksek olacaktır.

Ertesi Gün Hapı Ne Kadar Etkili?

Ertesi gün hapının gebelik önleme oranı %75-80 olarak açıklanmıştır. Bu sebeple, korunmasız cinsel ilişki sonrası ertesi gün hapı almış olsa dahi, adet gecikmesi gibi gebelik belirtileri gösteren kişilerin mutlaka hamilelik testi yaptırması önerilir.

Ertesi gün hapı bir doğum kontrol yöntemi değildir. Sürekli olarak kullanılmamalıdır. Koruyuculuğu %80 civarındadır ve bilinen tehlikeli bir yan etkisi yoktur.

Ertesi gün hapı, cinsel ilişkiyi takip eden ilk 72 saat içerisinde alınmalıdır. İlk 12 saat içinde alınırsa etkisinin en yüksek seviyede olduğu bilinmektedir. İlk 12 saat içerisinde alındığındaki koruyuculuk seviyesi %90 civarındadır. Kullanıldıktan sonraki ilk 3 saat içinde kusma gerçekleşirse 1 tane daha alınması tavsiye edilir. Cinsel birleşme sonrası hemen yumurtlama gerçekleştiği takdirde hapın etkinliği ciddi seviyede azalmaktadır.