Kürtaj Anlaşılır mı?

Kürtaj Yaptırdığım Anlaşılır mı?

Kürtaj işlemi sırasında herhangi bir cerrahi kesi ya da dikiş kullanılmadığı için işlemin sonradan anlaşılması kesinlikle mümkün değildir. Kürtaj işleminden sonra kandaki gebelik hormonu 40 güne kadar kalabilmektedir, bu sebeple kan tahlillerinde yalancı gebelik durumu ortaya çıkabilmektedir.

Kürtaj Anlaşılır mı?

Kürtaj işleminde herhangi bir kesi ya da dikiş kullanılmadığı için, içerden ya da dışarıdan bakıldığında, ultrason ile görüntülemelerde veya jinekolojik muayene esnasında kişinin kürtaj yaptırıp yaptırmadığını anlamak mümkün değildir.

Fakat kürtaj işleminin üzerinden 3-4 gün geçmemişse tecrübeli bir hekim muayene ile kişinin kürtaj yaptırdığını anlayabilir. Rahim ağzını ayırmaya ve uterus çekmeye yarayan aletin vücutta bıraktığı izler kürtajdan sonraki 3-4 gün içinde iyileşmeyebilir ve tecrübeli bir doktor bunu farkedebilir.

Başarılı bir kürtaj işlemi gerçekleştirilse bile kandaki hcG hormonunun normal seviyelere düşmesi 40 günü bulabilir bunun sonucunda da kişinin yakın zamanda gebelik yaşadığı ortaya çıkabilir ancak gebeliğin nasıl sona erdiğinin başka bir kişi tarafından anlaşılması söz konusu değildir.

Çok özel ve nadir gerçekleşen durumlar haricinde kürtajın dışarıdan anlaşılması mümkün değildir. Eğer üzerinden belirli bir zaman geçmişse, işlemi gerçekleştiren doktor bile kürtaj yapıldığını anlamayacaktır.

Yasal Kürtaj Haftası

Yasal olarak kadınlara tanınan kürtaj süresi gebeliğin 10. haftasına kadardır. 18 yaşını doldurmuş her birey gebeliğinin 10. haftasına kadar kürtaj yaptırabilir. Evli olan kadınlarda kürtaj işlemi için eşin de yasal imzası gerekmektedir.