Kürtajdan Sonra Hamile Kalma

Kürtajdan Sonra Gebe Kalma

Kürtaj hakkında yanlış bilinen bilgilerden biri de kürtajdan sonra hamile kalınamayacağıdır. Kürtajdan sonra son derece sağlıklı bir hamilelik süreci geçirilebilir, kürtajın sonraki gebelikler üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Fakat kürtaj işlemi steril bir ortamda gerçekleşmezse, kürtaj sırasında vakum yerine küretaj yöntemi kullanılırsa, kişi tekrar hamile kalma ile ilgili problemler yaşayabilir.

Kürtaj Nedir?

Kürtaj, istenmeyen hamilelik durumlarında uygulanan cerrahi bir operasyondur. Günümüzde kürtaj tekniği olarak vakum kullanılmaktadır, dolayısıyla kişinin sonraki gebelikleri için bir sorun oluşmamaktadır. Fakat her cerrahi operasyonda olduğu gibi kürtaj işleminde de hastanın ve doktorun dikkat etmesi gereken durumlar vardır.

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

Kürtaj operasyonundan sonra yaklaşık 2 hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez. Kürtaj işlemi sonrasında Rahim ağzı açık kalmakta ve zaman zaman kanama görülebilmektedir. Bu bölgede herhangi bir enfeksiyon riskine karşı cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez. Rahim enfeksiyonu kişinin gelecekteki hamileliklerini etkileyebilecek ciddi problemler yaratabilir.

Kürtaj Sonrası Gebelik

Kürtaj yaptırdığım için ileride bebeğime birşey olur mu? Kürtajdan sonra hamile kalmak için ne kadar beklemeliyim? gibi sorular kürtaj yaptırmayı düşünen kişilerin en çok merak ettiği soruların başında gelmektedir. Kürtaj sonrası kişinin hamile kalabileceği zaman aralığını belirten net bir süre yoktur.

Kişinin sağlıklı bir gebelik geçirmesini etkileyen faktörler kürtaj işleminin nasıl gerçekleştirildiği ve kişinin genel sağlık durumudur. 8 haftadan sonra gerçekleştirilen kürtaj işleminden ortalama 1-2 ay sonra kişi sağlıklı bir şekilde gebe kalabilir.

Kürtajdan sonra rahim dokularının kendini yenilemesi yaklaşık 1 adet döngüsü içinde tamamlanır. Dolayısıyla anne adayının tekrar hamile kalmak için fiziksel ve ruhsal olarak hazır olması çok önemlidir.