Kızlık Zarı Dikimi İstanbul

kızlık zarı dikimi
kızlık zarı dikimi

Kızlık zarı dikimi İstanbul, hem Türkiye hem de dünya üzerindeki birçok toplumda hala önemli olarak sayılan ‘’kızlık zarı (hymen)’’, hiç cinsel ilişkide bulunmamış olmayı ya da kadın bireyin namuslu olduğunu simgelemektedir. Bu durum, toplumsal baskıyı meydana getirmektedir. Kızlık zarı esnek olabilir veya hiç olmayabilir. Bundan dolayı, ilk cinsel birliktelikte ‘’kızlık zarı kanaması’’ görülemeyebilir. Dolayısıyla, kızlık zarının kanamaması durumunu namussuz olmaya veya daha önce cinsel ilişkide bulunulmuş olmasına dayandırmak kesinlikle doğru değildir; çünkü vajinanın sert bir darbe alması neticesinde bile kızlık zarının bozulması veya zarar görmesi mümkündür. Bu yazıda, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Volkan Kurtaran’ın ‘’kızlık zarı dikimi İstanbul’’ üzerine yapmış olduğu incelemeleri okuma fırsatına erişebileceksiniz.

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı, vajen (vajina) girişinin 1 ila 1,5 santimetre iç kısmında yer almaktadır. Oldukça ince bir yapıda olan kızlık zarı esneyebilme özelliğine sahiptir. Anatomik veya fizyolojik açıdan bilinen hiçbir işlevi bulunmayan kızlık zarı, tarihin her döneminde bekareti sembol etmiştir. Vajinanın hemen girişinde konumlanmış olan kızlık zarı, küçük dudaklara bağlıdır. Kızlık zarı, çocukluk döneminde daha kalın ve sert bir yapıya sahiptir; kadınlık hormonlarının salgılanması ve artmasıyla birlikte değişime uğramaktadır.

Kızlık zarı (hymen) östrojen hormonu sayesinde esnek bir yapıya dönüşmektedir ve belirli bir zaman doğrultusunda cinsel ilişkiye girilmesi adına uygun bir forma ulaşmaktadır. Her bir kadında kızlık zarının yapısı farklıdır; çünkü genetik faktörlerden dolayı her bir birey, farklı anatomik ve fizyolojik yapılara sahiptir. Bu noktadan hareketle, birbirinden değişik kızlık zarları bulunmakta olup her bir kızlık zarı farklı özellikler sergilemektedirler. Kızlık zarının yırtılması veya zarar görmesinin ardından kanamanın tekrar olması isteniyorsa kızlık zarı dikimi operasyonuna başvurulmaktadır; çünkü kızlık zarının bozulmasıyla birlikte bir sonraki cinsel ilişkide kanama tekrar meydana gelmeyecektir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi İstanbul

İstanbul kızlık zarı dikimi kalıcı kızlık zarı dikimi İstanbul veya geçici kızlık zarı dikimi İstanbul olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleştirilmektedir. Kızlık zarı dikimi, hastanın ve doktorunun belirlediği bir günde veya saatte yapılabilmektedir. 18 yaşında ve 18 yaşının üzerinde olan tüm kadın bireyler, kızlık zarı dikimini yaptırabilmektedirler. Lakin, 18 yaşından küçük olan bireylerin yasal ebeveynlerinin onayı ve izni doğrultusunda kızlık zarı dikimi yapılmaktadır. 18 yaşının altında olan bireyler ve bu bireylerin yasal ebeveynleri, kızlık zarı dikimi işlemi için birlikte müracaat etmelidir. Flep yöntemi ‘nin, evlenmeden veya cinsel birleşme gerçekleşmeden uzun bir süre önce yapılması önerilmektedir.

Kızlık Zarı Nasıl Dikilir?

Türkiye de dahil olmak üzere birçok toplumda kızlık zarı, bekaret sembolü olarak kabul edilmektedir. Kızlık zarı fonksiyonel açıdan vücuda hiçbir fayda sağlamamaktadır. Bununla birlikte, cinsel ilişkinin hiç yaşanmadığını temsil etmesinden dolayı kızlık zarı, önemini hala korumaktadır. Bu yazıda, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Volkan Kurtaran’ın kızlık zarı dikimi üzerine yapmış olduğu incelemeleri okuma fırsatına erişebileceksiniz.

Kızlık Zarı Bozulması (Yırtılması) Nasıl Olur?

Kızlık zarı diğer adıyla hymen, ufak çapta düşmeler ya da sürtünme sebebiyle bozulmaz. Bununla birlikte; sert bir cisim veya penis ile kızlık zarı bozulabilmektedir. Vajina kısmına sert bir darbe alınması veya bir takım rahim ameliyatları geçirilmesi neticesinde kızlık zarının bozulması mümkündür. Kızlık zarının zarar görmesi veya bozulması için vajen yani vajina girişinin 1 ila 2 santimetrelik olan bölümüne penis veya sert bir cismin girmesi gerekmektedir. Kızlık zarının kanama miktarı, penisin büyüklüğü veya kalınlığı ile alakalı değildir. Kızlık zarının kanama miktarı, kızlık zarının tipiyle ilgilidir. Dolayısıyla, kanamanın çok fazla olması, genellikle, kızlık zarı yapısının dar olması ile alakalıdır. Bununla birlikte, bazı durumlarda da müdahale gerekebilmektedir.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarının zarar gördüğü veya bozulduğu düşüncesinde olan her bir birey, kızlık zarı muayenesi aracılığıyla kısa sürede kızlık zarının durumunu kesin bir şekilde öğrenebilmektedir. Jinekoloji yani kadın doğum uzmanları tarafından yapılan kızlık zarı muayenesinde, kızlık zarı yalnızca göz ile incelenmektedir. Muayene sırasında hastanın vajina dudakları elle kenara çekilip kızlık zarı kontrolü yapılmaktadır. Kızlık zarı muayenesi esnasında vajinaya hiçbir alet sokulmadığından ötürü kızlık zarının yırtılması kesinlikle söz konusu değildir.

Kızlık Zarı Dikimi İstanbul Nasıl Yapılır?

Toplum baskısı da dahil olmak üzere birçok farklı nedenden ötürü, kadın bireyler, kızlık zarı dikimi operasyonuna oldukça fazla başvurmaktadır. Kızlık zarı dikimi; zar diktirmek, kızlık zarı tamiri, kızlık zarı onarımı ve kızlık zarı dikimi İstanbul gibi farklı tabirler ile de ifade edilmektedir. Kızlık zarı dikimine tıp literatüründe himenoplasti denmektedir. Kızlık zarı dikimi ile birlikte kızlık zarının bozulmadan önceki ilk formuna döndürülmesi hedeflenmektedir. Kızlık zarı dikimi ikiye ayrılmaktadır: Kalıcı kızlık zarı dikimi (Flep Himenoplasti) ve geçici kızlık zarı dikimi. Kalıcı kızlık zarı dikimi yani flep himenoplasti, kızlık zarını diktirdikten sonra uzun bir süre boyunca cinsel ilişkide bulunmayacak olan kadın bireyler için yapılmaktadır. Geçici kızlık zarı dikiminde ise kızlık zarı dikiminin ardından maksimum 7 ila 10 gün sonra atılan dikişler eriyecek ve kendiliğinden kanama meydana gelecektir. Bu sebepten ötürü, kızlık zarını diktirecek kişi için hangi işlem uygun ise uygulanacak yöntemin kesinleştirilmesi gerekmektedir. Kızlık zarı muayenesinin yapılmasından sonra lokal veya genel anesteziyi engelleyebilecek herhangi bir durum mevcut değilse kızlık zarı dikimi operasyonu yapılmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?

Kızlık zarı dikimi ile birlikte bir takım konulara dikkat edilmesi elzemdir. Kızlık zarı dikiminin ardından dikkat edilmesi gereken noktalar arasında operasyon sonrasındaki ilk gün duş almamak ve banyo yapmamak, vajinal duş veya küvette duş vb. alışkanlıkları ertelemek, ortak kullanılan tuvaletlerin kullanılmamasına özen göstermek, denize ve havuza en az bir hafta boyunca girmemek, pamuklu iç çamaşırı tercih etmek ve dar pantolon giymemek yer almaktadır. Operasyon sonrasında hastanın doktor tarafından verilen doku dezenfektanı ve kremleri kesinlikle kullanması gerekmektedir. İyileşme sürecinin birinci haftasında günde iki defa alınması önerilen ilaçlara ek olarak antibiyotik kullanımı da göz önünde bulundurulmalıdır.

İstanbul Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları 2020, 2021

Flep yöntemiyle yapılan kızlık zarı dikimi, yapay bir kızlık zarının oluşturulması anlamına gelmektedir. Flep yöntemi, kızlık zarı onarımında kalıcı ve güvenilir bir yöntemdir. Bu yöntem ile yapılan kızlık zarı dikiminin ardından kanama, orijinal kızlık zarı ile kıyaslandığında daha yüksek bir ihtimale sahiptir. Evlenmeden veya cinsel ilişkide bulunulmadan önce yapılmadan yapılan kızlık zarı dikimine ‘’geçici kızlık zarı dikimi’’ denmektedir. Geçici kızlık zarı dikiminde 2 ila 3 günün veya en fazla 1 haftanın ardından atılan dikişler kendiliğinden erir ve kanama olasılığı oldukça azalır. Bu nedenden ötürü, kızlık zarı dikiminden hemen sonra cinsel ilişkiye girilmesi söz konusu ise geçici kızlık zarı dikimi tercih edilmektedir. İstanbul kızlık zarı dikim fiyatları, geçici kızlık zarı dikimi fiyatı, kalıcı kızlık zarı dikimi fiyatı, kızlık zarı dikimi fiyatı 2020 konusunda bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.