Kürtaj İstanbul – Kürtaj Fiyatları 2020, 2021

Kürtaj İstanbul, hamileliğin sona ermesini ifade ederken kürtaj ile çocuğun doğumu engellenir. Embriyo ya da fetüsün, uterustan çıkarmak için ameliyat yöntemi kullanılır. İstanbul kürtaj yani gebeliğin sonlandırılması kadın doğum uzmanı tarafından yapılır. Kürtaj Ankara içinde bize ulaşabilirsiniz.

Hamileliği sonlandırma kararı oldukça kişiseldir. Kürtaj yaptırmayı düşünüyorsanız, sağlık uzmanlarının önerilerini dikkate almanızda yarar bulunuyor. Kliniklerde ya da hastanelerde yapılan birkaç küretaj yöntemi mevcut.

Gebe için tercih edilen gebelik sonlandırma yöntemi tamamen kişinin hamileliğinin ilerleme durumuna bağlıdır. Unutmamak gerekir ki kürtaj hiçbir zaman bir aile planlaması yöntemi olarak kabul görmez. İşlem sadece istenmeyen gebeliklerde uygulanan bir yöntemdir. Gebeliklerin önlenmesi için ise modern aile planlaması seçenekleri bulunuyor.

Kürtaj Nedir?

kürtaj istanbulKürtaj İstanbul, gebelik dokusunun, gebe kalma ürünlerinin veya fetüs ve plasentanın (doğum sonrası) uterustan çıkarılmasıdır. Halk dilinde ise kürtaj ifadesi, çocuk aldırma olarak da sıklıkla kullanılır. Geleneksel cerrahi yöntemle yapılan kürtajda tıbbi aletler kullanılarak embriyo ya da fetüs rahimden kazıma yöntemi ile temizlenir.

Uygulama esnasında kullanılan aletlere küret dendiği için literatürde küretaj terimi yerleşmiştir. Modern uygulama yöntemi olan vakumla kürtaj İstanbul hekimler tarafından daha çok tercih ediliyor. İlaçlı kürtaj işlemi ise cerrahi yönteme bir alternatif olarak uygulamada hekimler tarafından kabul görmektedir. Siz de hamileliği sonlandırma işlemi için bizimle ile iletişime geçebilirsiniz. Böylece işlemin detayları hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kürtaj İstanbul İşlemi Nasıl Yapılır?

Gebeliğin sonlandırılmasında ilaçlı yöntemin yanı sıra cerrahi yöntem de uygulanabilir. Hamileliğin sonlandırılması uygulaması yapılırken öncelikle hastalar jinekolojik muayeneden geçer. Müdahale sırasında genel anestezi yapılacaksa anestezi uzmanı ya da teknikerler tarafından hastaya bilgi verilir. Sonra ise hastanın kolundan damar yolu ile anestezi uygulanır. Böylece hasta uyutulur ve hasta artık işlem için hazırdır.

Anestezi ile hasta uyutulduktan sonra spekulm yani tıbbi aletlerle vajen açılır. Rahim ağzı görülür duruma getirilir ve bölge antiseptik kullanılarak temizlenir. En son ise artık fetüsün ya da embriyonun rahimden çıkarılması sağlanır. Hastanın durumuna göre farklı kürtaj tekniği de kullanılabilir.

İlaçlı Kürtajın Avantajları Nelerdir?

Gebeliğin başlamasından itibaren ilk 9 haftalık süreçte uygulanan cerrahi yöntem büyük oranda başarı sağlar. Bu yöntem kürtajda oldukça güvenilir bir yöntemdir. Cerrahi yöntemlerin komplikasyonu işlemi yapan hekimin deneyimine bağlı değişebilir. Deneyimli bir ekip ile yapılan kürtajlarda komplikasyon riski de minimumdur. Fakat ilaçlı kürtajda risk çok daha azdır.

Hasta mahremiyeti de yine ilaçlı kürtajda ön planda tutulur. Hastanın tercihine göre tek başına tıbbi düşük yapma imkanı hastaya sunulur. Genel kürtaj yöntemleri düşünüldüğünde avantajların yanı sıra riskler de ortaya çıkmaktadır. Her uygulamada risk faktörü olduğunu düşünürsek kürtajın da risk barındırması doğal olarak kabul görebilir.

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

Tecrübe sahibi ve alanında uzman hekimler tarafından yapıldığında işlem oldukça risksiz tamamlanır.

Kürtaj İstanbul işleminden sonra işleme dair sorun olmamışsa, anestezinin etkisi bitince hasta taburcu edilir. Sonrasında ise hasta günlük işlerini sürdürebilir. Fakat kürtaj sonrası ağrı görülebilir. Ağrılar doktorun verdiği ağrı kesici ilaçlar ile tölere edilebilir.

Ayrıca kürtaj sonrası kanama da işlem sonrasında görülen durumlar arasında yer alır. Kanama yaklaşık olarak 7 ile 10 gün arasında devam edebilir. Hasta kürtajdan sonra hemen günlük rutinine dönebilse de kanamaların tamamlandığı zamana dek iyileşme tamamlanmaz. Bu 10 günlük süre içerisinde hasta kendini zorlamamalıdır. Böylece iyileşme süreci daha hızlı ve kolay olur.

Kürtaj İstanbul İşlemi Doktor Muayenesi ile Anlaşılır mı?

Kürtaj işleminin muayene ile anlaşılır olması için uygulamada hata yapılması gerekir. Fakat gebeliğin sonlandırılması sorunsuz bir biçimde olduysa hastanın kürtaj olduğu doktor muayenesinde anlaşılmaz.

Zaten gebeliğin sonlandırılmasında bir kesi olmadığı gibi dikiş izi de yoktur. Böylece doktor kontrollerinde kürtaj sayısı da dahil kürtaj uygulaması belli olmaz. Böyle bir bilgiye ancak doktor hastasından öğrenebilir. Fakat kürtaj uygulaması sorun olduysa uzman hekim yaptığı muayene sırasında hastanın kürtaj yaptırdığından şüphe duyabilir. Bu durum özellikle ultrason çekilirken ya da rahim filminde esnasında ortaya çıkabilir.

Sonraki Gebeliklerde Kürtaj Düşük Riskini Tetikler mi?

Gebeliğin sonlanması açısından en çok sorgulanan konulardan biri de ileri ki gebeliklere risk oluşturma durumudur. Diğer kürtaj riski gibi bu konuda tamamen doktorun deneyimine bağlı olarak değişebiliyor. Kürtaj işlemi esnasında rahim ağzı fazla genişletilirse bölgede bir tahribat meydana gelebilir. Bu da düşük riskini tetikleyebilir.

Gebeliğin yeni başladığı haftalarda yapılan kürtajlarda ise risk faktörü neredeyse yok denecek düzeydedir. Gebeliğin ilk haftalarında kürtaj yapılırken rahim ağzının fazla genişletilmesine gerek bulunmuyor. Bu da ileride yaşanacak gebeliklerde ki düşük riskini minimize ediyor. Kürtaj esnasında yapılan yanlış müdahale ile rahimde yapışıklık ortaya çıkabilir. Bu da bebeğin tutunacağı alanı daraltır. Alan daralınca düşük riski de ortaya çıkar.

Kürtaj İstanbul Sonrası Cinsel Hayat

Hastanın kürtaj sonrası cinsel ilişki durumu tam iyileşme ile olabilir. Bu durumda hastanın doktorunun tavsiyelerine uymasında yarar bulunur. Çünkü iyileşme süreci genellikle kişisel duruma göre değişiklikler gösterebilir.

Fakat genel bir prosedürden bahsetmek mümkündür. Kürtaj sonrasındaki 10 günlük süre boyunca cinsel ilişkiye girilmesi kesinlikle önerilmez. Çünkü bu süre esnasında hastanın kanaması devam eder. Ayrıca rahimde de açıklık söz konusu olabilir. 10 günlük süre sırasında bazı hastalarda kanama görülmeyebilir. Fakat bu sürede hastanın ağrıları olabilir. İlişki sırasında ise bu ağrılar artabilir.

İşlem sonrasında vajinanın enfeksiyona açık olma durumu da göz önünde bulundurulmalıdır. Cinsel ilişki esnasında enfeksiyon riski oldukça yüksektir.

Gebeliği Sonlandırma İşleminde Yasal Boyut

Ülkemizde gebeliğin sonlandırılması için belli bir yasal süre vardır. Bu sürenin aşımında kürtaj riskleri de dikkate alındığı için gebelik sonlandırılmaz. Fakat durum annenin sağlığını tehdit ederse yasal sınırlar esnetilir.

Gebelik sona erdirilmesi amacı ile gerçekleştirilen küretajlarda, ülkemizde belirlenen kürtaj İstanbul da yasal sınır 10 haftadır. Yani 10 haftaya kadar olan gebelikler sonlandırılabilir. Son adet tarihinden itibaren 10 haftanın dolması ile yasal sınır da doldurulmuş olur. Son adet tarihini ise adetin başlandığı ilk gün olarak kabul etmek gerekir. Yasal sınır dolduktan sonra anne baba izni ve isteği olsa dahi işlem uygulanmaz.

Fakat gebeliği sonlandırma, anne için hayati bir risk taşıyorsa sağlık kurulu raporu ile kürtaj işlemi yapılabilir. Bebeğin hayatını olumsuz etkileyecek durumlar içinde geçerlidir.

İstanbul Kürtaj Fiyatları 2020, 2021

Gebeliği sonlandırmak isteyenlerin araştırdığı konular arasında çocuk aldıma ücreti yer alıyor. Fakat kürtaj fiyatları 2020 ve kürtaj fiyatları 2021 değerlendirildiğinde farklı seçenekler ile karşı karşıya gelmek mümkün. Siz de İstanbul kürtaj fiyatları bazlı araştırma yapıyorsanız bu farklılıkları görebilirsiniz. Kürtaj fiyatlarının belirlenmesinde öncelikle kliniğin ve işlemi uygulayacak olan hekimin deneyimi geliyor. Doktorun deneyimi kürtaj fiyatları bakımından oldukça belirleyici oluyor.

Hastanın kişisel durumu da fiyatlarda değişikliğe sebep olabilir. Hastanın gebeliğinin problemli olması ya da gebeliğe bağlı rahatsızlıklar yaşaması fiyatları etkiler. Ayrıca klinik deneyimi hatta kliniğin bulunduğu semt dahi kürtaj fiyatları açısından fark yaratabilir.