Vajinal Muayene Olamayanlar

Vajinal Muayene

Vajinal muayene halk arasında alttan muayene olarak bilinir ve ne yazık ki birçok kadının rahatsızlık duyduğu bir muayene çeşididir. Özellikle cinselliğin ve kadın vücudunun ayıp olarak görüldüğü bazı kültürlerde kadınlar jinekolojik muayene yaptırmaktan kaçınırlar ve bilmedikleri için de korkarlar. Kişi de vajinismus problemi de varsa maalesef vajinal muayene mümkün olamamaktadır.

Vajinal Muayene Ağrılı mıdır?

Halk arasında bilinenin aksine vajinal muayene ağrısızdır. Psikolojik olarak ele alındığında kadınlar için zorlayıcı olabilmektedir. Muayene edilen bölge mahram bir bölge olduğu için çoğu kadın vajinal muayene olmaktan çekinmektedir.

Orgazm esnasında vajina etrafındaki kaslar istemsiz olarak kasılmaktadır. Vajinal muayene sırasında kadın kendini rahat hissedip bu bölgedeki kasların kasılmasına yol açmazsa muayene son derece acısız ve ağrısız bir şekilde geçecektir. Bu sebeple muayene öncesinde hastayla görüşülüp, kafasındaki soru işaretlerini gidermek iyi bir çözüm olabilir.

Hastanın doktoruna güvenmesi de muayene esnasında kendini rahat hissetmesi açısından son derece önemlidir.

Vajinismusu Olanlar Jinekolojik Muayene Olabilir mi?

Vajinismus rahatsızlığı olan kişilerde vajina girişindeki kaslar istemsiz olarak kasılmakta ve vajinal muayeneyi imkansız hale getirmektedir. Vajinismus rahatsızlığı bu bölgedeki fiziksel bir problemden kaynaklanmaz, nedeni tamamen psikolojiktir.

Vajinismus hastası kadınlar terapi yardımıyla bu rahatsızlıklarını yenebilir, böylece vajinal muayene olabilecek duruma gelebilirler.

Jinekolojik Muayene Nasıl Yapılır?

Vajinal muayene esnasında spekulum denilen tek kullanımlık ya da steril edilebilen aletler kullanılır. Muayenede spekulum sayesinde vajinanın içi ve rahim ağzı rahatlıkla görülebilir.