Bekaret Raporu Kimler Tarafından Verilir?

Bekaret raporu, adli bir durum söz konusu olduğunda kadın doğum uzmanı doktorlardan istenebilmektedir. Kişinin kendi rızası ve yazılı izni alındıktan sonra, devlet hastaneleri veya adli tıp kurumundan alınabilir. 18 yaşını henüz doldurmamış kişilerin bekaret raporu için ise anne ve babanın yazılı onayı gerekmektedir.

Bakirelik Nedir?

Vajina girişinde yer alan kızlık zarının yapısının bozulmamış olması, bütünlüğünün korunduğu anlamına gelir. Halk arasında bakire kişiler daha önce hiç cinsel ilişki yaşamamış kişiler olarak bilinirler.

Bekaret Nedir?

Tıbbi olarak bekaret, kızlık zarının bütünlüğü korunması durumudur.

Bekaret Raporunu Kimler Verir?

Kişinin bekaret durumuyla ilgili adli bir olay söz konusuysa yasal olarak bekaret raporu istenir. Jinekolog doktorlar bir kişi için tek başlarına rapor veremezler. Yasal yollar üzerinden böyle bir talep iletildiğinde, adli doktor, psikolog ve jinekologtan oluşan bir heyet bekaret raporunu hazırlar.

Bekaret Raporunda Ne Yazar?

Bekaret raporunda detaylı olarak kızlık zarının yapısı, bütünlüğünün bozulup bozulmadığı, bozulduğu durumlar için hangi bölümlerde yırtık olduğu, bu yırtıkların oluşma zamanına ilişkin bilgiler yer almaktadır.

Esnek Kızlık Zarı Raporu Nasıl Alınır?

18 yaşın üzerindeki kişiler kendi istekleriyle muayene olup böyle bir rapor talep ettiklerinde jinekolog hekimler bu bilgiyi şifaen hastaya verebilirler. Bu konuyla ilgili rapor bile yazsalar hukuken bunun bir geçerliliği yoktur. Yasal başvuru olmadıkça, bekaret raporu için geçerli olan durumlar esnek kızlık zarı raporu için de geçerlidir.